reklamı kapat

POPÜLER

Alman polisinden “Facebook’ta nefret söylemi” baskını

Sosyal medyayı ve bu platformlarda yapılan paylaşımları fazlasıyla ciddiye alan Almanya bu sefer de nefret içerikli paylaşım yapan vatandaşlarının evine baskın düzenledi. Böylece Almanya nefret söylemlerini asla hafife almayacaklarını net bir şekilde ortaya koymuş oldu.

Bildiğiniz gibi Avrupa’daki birçok ülke sosyal medya paylaşımlarına ve bunların insanlar üzerindeki etkilerine önem veriyor. Kısa bir süre önce Almanya başta olmak üzere Avrupa Birliği ülkelerinin Facebook‘taki sahte haberlere savaş açtığını görmüştük. Bu tepkilerin şiddeti o kadar büyüktü ki, Facebook bölgeye özel tanıtımlar hazırlamak zorunda kalmıştı. Verilen gazete reklamları sayesinde Almanya ve Fransa‘daki seçim döneminde sahte haberlerin nasıl ayırt edilebileceğini anlatılmıştı.

Yukarıdaki örneklerden anlaşılacağı üzere Avrupa Birliği ülkeleri sosyal medyadaki paylaşımları hiç de hafife almıyor. Son olarak Almanya’da birçok eve baskın düzenlendiği ortaya çıktı. Almanya Federal Suçlar Ofisi‘nin paylaştığı bilgilere göre internet üzerinden yapılan paylaşımlar 36 kişinin başını belaya soktu. Alman polisi siyaset veya cinsel tercih üzerinden ayrımcılık yapan, bu ayrımcılığı besleyen paylaşımlar yapan kişileri göz altına aldı.

Almanya, internet üzerinden işlenen suçlara verdiği ciddi ve caydırıcı cezalarla tanınıyor. Bu 36 Alman vatandaşının ne kadar ceza alacağı ise şimdilik belirsiz.

YORUMLAR