reklamı kapat

POPÜLER

Reddit taciz ve nefret söylemi içeren başlıkları kaldırıyor

Hemen hemen her konuda insanların konuşabildiği ve görüşlerini belirtebildiği başlıkların yer aldığı Reddit, internetin en büyük ikilemiyle yüzleşerek platform içinde yer alan bazı alt grupların ifade özgürlüğü mü yoksa taciz mi olduğunu belirlemeye karar verdi.

İnternetin insanlara sunduğu anonim kimliklerin verdiği güçle, fikir beyanı ve taciz birbiriyle sık sık karıştırılıyor. İnternet kabadayıları, belirli kişiler üzerinde baskı oluşturabiliyor ve düşünce özgürlüğü adı altında nefret söylemleri internette kendine geniş bir yer buluyor. Bu sadece Reddit’e özel bir durum değil. İnternet bu hassas çizgiyle başa çıkamayan kullanıcılarla dolu.

İfade özgürlüğünün en üst noktada oluşuyla bilinen Reddit, bu çizgileri kullanıcılar için kalınlaştırmak istemiş olacak ki dün platform üzerinde paylaştıkları bir duyuruyla taciz, baskı ve nefret söylemi içeren başlıkların kaldırılacağını kullanıcılarla paylaştı. İlk etapta 5 başlığı kaldıran ekip, kullanıcılara şikayet ve ihbarda bulunmaları için de not düşmeyi ihmal etmedi. Reddit bu düzenlemeleri mahremiyetin korunması, düşünce özgürlüğü ve tacizin önüne geçilmesi adına yapıyor.

Tabii bu duyurunun gerçekleşmesiyle tepkiler de çığ gibi büyümüş durumda. Bazı kullanıcılar bunu yerinde bir karar olarak değerlendirirken büyük çoğunluk bunun bir sansür olduğunu ve ifade özgürlüğünü savunmak adına insanların fikirlerini belirttiği(!) başlıkların kaldırılamayacağını belirtiyorlar. Bazı kullanıcılar ise bunun çok kışkırtıcı olduğunu düşünüyor. Silinen başlıklardan bazılarının yeni versiyonları çoktan açıldı bile. İnsanların bu şekilde kışkırtılarak daha çok başlık açmasına sebebiyet verileceği de yorumlar arasında yer alıyor. Dijital linç kültürünün oldukça yaygın olduğu Reddit, bu tarz başlıkları bünyesinden temizleyebilir mi bilinmez ancak kullanıcılar arasındaki tartışma ve inatlaşmalar bir süre daha devam edecek gibi görünüyor.