reklamı kapat

POPÜLER

Twitter X LOG Tasarım

X (Twitter), Dijital Nefretle Mücadele Merkezi’ni tehdit etti

Twitter ya da halen alışılamayan yeni adıyla X, hazırladığı “platformunuzda nefret söylemi var” içerikleri üzerinden nefret karşıtı kuruluşu (CCDH) dava etmekle tehdit ediyor.

X (Twitter), Elon Musk satın alındıktan hemen sonra nefret söyleminin arttığı bir platform halini aldı. Çünkü Musk platformda devasa bir işten çıkarma gerçekleştirdi, bu yüzden ağdaki denetim büyük oranda ortadan kalktı. Durum ciddi şekilde kötüleşince Dijital Nefretle Mücadele Merkezi (Center for Countering Digital Hate / CCDH) bu konuda birçok içerik üretti ve herkesin görebileceği uyarılarda bulundu. İşte tam olarak bunlara karşı bir adım atan X, CCDH’yi “söylemleri üzerinden reklam verenleri kaçırdı” iddiasıyla dava etmekle tehdit etti. Şirket avukatı Alex Spiro’ya göre CCDH, X’in itibarına zarar vermek amacıyla düzenli olarak kışkırtıcı, çirkin, yanlış veya yanıltıcı iddialarda bulunan makaleler yayınlıyor ve bunların sona erdirilmesi isteniyor. CCDH, sosyal medya şirketlerini nefret içerikli materyallerin internette yayılmasından sorumlu tutmayı amaçlayan bir kuruluş ve X’in Blue’ya abone olanlar tarafından gönderilen nefret söylemlerinin yüzde 99’una karşı harekete geçmediğini belirtiyor. X avukatı Spiro, CCDH’nin X Corp. rakipleri ve devlet kurumları tarafından finanse edildiğine inanmaya başladıklarını belirtirken, bu konuda CCDH CEO’su Imran Ahmed ise, “Elon Musk kendisini eleştirenleri susturmak istiyor, böylece olumsuz sonuçlardan kaçınarak nefret, desteklemeyen ve yanlış bilgilere yer vermeye devam edebilecek.” açıklamasını yapıyor. “Araştırmalarımızın arkasındayız ve Musk’ın tehditlerinden korkmayacağız.” diyen CCDH, yüksek ihtimalle yakında X’le bir yasal mücadeleye girecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Musk’ın büyük önem verdiği yeni marka ve dönüşüm hakkında eğer kaçırdıysanız X’in CEO’su Linda Yaccarino şunları söylemişti: “Hayatta ya da iş dünyasında büyük bir etki yaratmak için ikinci şans elde etmek son derece nadir görülen bir şeydir. Twitter, büyük bir etki yarattı ve iletişim şeklimizi değiştirdi. Şimdi X daha da ileri gidecek ve küresel şehir meydanını (Twitter, Musk tarafından böyle görülüyor) dönüştürecek. X, fikirler, ürünler, hizmetler ve fırsatlar için küresel bir pazar yaratan ses, video, mesajlaşma, ödemeler / bankacılık merkezli sınırsız etkileşimin gelecekteki halidir. Yapay zeka tarafından desteklenen X, hepimizi henüz hayal etmeye dahi başladığımız şekillerde birbirine bağlayacak. Yıllardır birçok kişi Twitter’ı daha büyük hayaller kurmaya, daha hızlı yenilikler yapmaya ve büyük potansiyelimizi gerçekleştirmeye zorladı. X bunu ve daha fazlasını yapacak. Geçtiğimiz 8 ay boyunca kullanıma çıkardığımız yenilikler ile X’in şekillendiğini görmeye başladık ancak daha yeni başlıyoruz. Bu dönüşümün kesinlikle bir sınırı yok. X, her şeyi sunabilen bir platform olacak. Elon Musk ve ben, X’i herkese sunmak adına ekiplerimizle ve tüm ortaklarımızla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

Elon Musk, X ve Twitter dönüşümü yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

İLGİLİ HABERLER