reklamı kapat

POPÜLER

Alman tasarım şirketinden Mercedes-Benz Sprinter’a karavan yorumu

Mercedes üzerinde yaptığı geliştirmelerle bilinen Hartmann tarafından geliştirilen Sprinter tasarımı uzun yolda ihtiyaç duyulabilecek önemli parçaları aracın içerisine getiriyor.

Eğer “Bağımsız tasarım ve performans geliştirme garajlarının binek otomobil ve SUV sınıfında yaptıkları projelerden daha etkileyici hangi projeler var?” diye sorarsanız buna cevabımız kesinlikle Van modellerin üzerine yapılanlar olacaktır. Standart Van modellerini dış tasarımında yapılanlarla birlikte araçları adete yürüyen bir otele çeviren iç dizayn geliştirmeleriyle nefes kesen projeler ortaya çıkıyor. Uzmanlığını sadece bu bölüme odaklayan Hartmann ekibinin hayata geçirdiği son proje de sizlerle paylaştığımız özel tasarım modeller arasında son dönemde öne çıkanlar arasındaki yerini alıyor. Projenin başrolünde yer alan Sprinter‘in yanı sıra Vito ve Citan modellerini baz alarak geliştirdiği Mercedes projeleriyle bilinen marka yeni projesinde yine uzun yolcuklar için bir araçta ihtiyaç duyulan önemli parçaları bir araya getiriyor.


İç bölümde yapılan değişimlere geçmeden evvel Sprinter Kombi’nin dış kısmında yapılan etkili dokunuşlara da değinmekte fayda var. Aracın tüm gövdesini tekrar elden geçiren Hartmann ekibi ön spoiler, marşpiyeller ve özel tasarım jantlarla dış tasarımı güçlendirmeyi tercih etmiş. Aracın kapısı açtığımızda bizleri ilk olarak deriyle kaplanmış siyah koltuklar ve Alcantara kullanılmış küçük bölümler karşılıyor. Kapı kollarında ve alt bölümlerde göreceğimiz bu parçalarla birlikte içerisindeki halılarda da tamamen projeye özel olarak tercih edildi.


Konsol ve araç içi bölümlerde yer yer karbon fiber kaplamaya yer verdiğini gördüğümüz Hartmann ekibinin işin “ev dekorasyonu” kısmında dahil ettiği parçalarsa yolculuk sırasında ana ihtiyaçları karşılayabilecek türden. 18 litrelik saklama kapasitesi bulunan bir soğutucuyla birlikte bir adet ocağı, iki kişilik yatağı ve lavabosu bulunan iç kısımda 230V çıkışı ve LED aydınlatma gibi parçalar da es geçilmemiş. Hamann ekibinin diğer projelerinin yer aldığı sayfaya buradan ulaşarak geçmiş dönemde yapılmış çalışmaları inceleyebilirsiniz.