reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes

W114 efsanesinden esintiler; Mercedes-Benz Icon E

Bağımsız bir tasarımcı tarafından hayata geçirilen Mercedes-Benz Icon E projesi, son nesil ile bir efsanenin genlerini bir araya getiriyor.

Günümüz jenerasyonlarının otomobil hatları, ya sev ya nefret et gibi çok keskin çizgiler üzerinden tartışma konusu olabiliyor. Örneğin son jenerasyon BMW 7 Serisi ve X7‘di de kullanılan klasik böbrek ızgaranın getirildiği ebatlar, bugün pek çok meraklıyı rahatsız edecek niteliklerde. Ön plandaki pek çok otomobilde görmeye başladığımız bu durum ise içimizde “Nerede o eski günler!” hissini biraz daha perçinlemiyor değil. Bu fikri bizimle paylaşan bağımsız tasarımcıların ortaya çıkarttığı projeler ise, bir nebze de olsa isteklerin somuta dökülmüş versiyonlarını sunuyor bizlere. Tıpkı şu anda bakmakta olduğumuz konsept proje Mercedes-Benz Icon E Concept örneğinde olduğu gibi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Devlere selam

İlhamı W114 jenerasyondan olan Icon E projesinin arkasında ise David Obendorfer isimli başarılı bir tasarımcı var. Son dönemlerde adı çok daha sık duyulan Obendorfer, klasik modellerden ilham alarak modernleştirdiği BMW ve FIAT projeleriyle de dış basında yer almaya devam ediyor. Ebatları gereği son jenerasyon E Serisi ile birebir aynı olan Icon E, W114 kasanın o ikonik dikey far tasarımını net bir şekilde üzerinde taşıyor. Izgara bölümü ve arka ışıklandırma grubun gibi noktalar ise nispeten daha modernize edilmiş yapılar. Projenin aynı zamanda marka tarihinde önemli bir yeri bulunan tasarım şefi Paul Braca ve Bruno Sacco‘ya bir selam niteliğini taşıdığını da belirtmeden geçmeyelim.

İlginizi çekebilir

Yeni Mercedes CLS