reklamı kapat

POPÜLER

Almanya

Almanya, akıllı telefon modelleri için 7 yıllık tam destek istiyor

Almanya, akıllı telefon firmalarını ve akıllı telefon kullanıcılarını ilgilendiren önemli bir çalışma yapıyor. Bunun arkasında iki önemli detay var.

Avrupa merkezli en büyük ülkelerden Almanya, ortaya çıktığı kadarıyla satılan akıllı telefon modellerine 7 yıl boyunca güvenlik güncellemesi verilmesini istiyor. Ülke aynı zamanda telefonlara 7 yıl boyunca yedek parça sağlanmasını da istekleri arasında sıralıyor.

Bu konuda Avrupa Birliği özelinde bir karar alınması için lobi çalışmaları yaptığı aktarılan ülke, bu sayede akıllı telefonların daha uzun ömürlü hale gelmesini hedefliyor. Süreçte ana güncellemelerin adı geçmiyor ve bu spesifik olarak Android tarafı için çok da mümkün görünmüyor.

Özellikle orta ve giriş seviyesi telefonlara 7 yıl boyunca ana Android güncellemesi vermek gerçekçi olarak mümkün değil. Ancak güvenlik güncellemeleri çok uzun bir süre boyunca rahatlıkla verilebilir. Bu karar resmi olarak devreye alınırsa binlerce akıllı telefon modeli kaderine terk edilmez ve güvenli şekilde uzun süre görevde kalabilir.

Bu arada Avrupa Birliği özelinde başka bir çalışma daha bulunuyor. Resmi kurumlar Avrupa’da tek tip şarj girişi kullanılmasını istiyor. USB-C’nin her telefonlar için standart olmasını isteyen Avrupa Birliği, süreçte en çok Apple’ın canını sıkıyor. Çünkü Apple iPhone’larda bir türlü USB-C’ye geçiş yapmıyor.

Apple’ın bu ay gelecek iPhone 13’leri de USB-C değil Lightning portu üzerine kurduğu biliniyor. Firmanın 2022’de gelecek, olası isimleriyle iPhone 14’lerden ise şarj portunu tamamen kaldırması ve sadece MagSafe kullanması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Almanya bu konuda ses getirirken, Google kendi Android telefonlarına beş yıl güncelleme sözü verdi

Google Pixel 6 ve Pixel 6 Pro modelleri yolda bulunuyor ve ortaya çıktığı kadarıyla firma bu modelleri için tam 5 yıl boyunca güncelleme verecek.

Google, Pixel modellerine her zaman sağlam güncelleme desteği veriyor ancak yine de beş yıllık söz çok güzel görünüyor. Bu 5 yıllık kapsamın içerisinde ana sürümlerin de olduğu düşünülüyor. Sürecin tek kötü yanı ise Google’ın bunu sadece Pixel 6’lar için yapacak olması. Yani sektörün geri kalanındaki diğer Android amiral gemileri için 5 yıllık bir söz verilmiyor.

Bu konuda Google’a en çok yaklaşan isim Samsung oluyor. Firma birçok modeline 3 yıl ana güncelleme sözü, 4 yıl boyunca da güvenlik güncellemesi sözü veriyor. Samsung, güvenlik güncellemesi konusunda halen çok eski cihazlarını destekliyor.

Sektördeki diğer birçok orta ve alt seviye telefon ise biliyorsunuz 2 yıl boyunca dahi güncelleme alamıyor. Google’ın esas olarak bu durumu değiştirmesi isteniyor. Ancak bu yakında söz konusu olmayacak. En azından Android 12 özelinde böyle bir adım atılmış değil.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içine yakında bakın