reklamı kapat

POPÜLER

almanya elektrikli scooter

Almanya kararını verdi; meclise taşınan elektrikli scooter düzenlemesi sonuçlandı

Almanya, elektrikli scooter kullanıcıları için yeni bir düzenlemeye giderek önemli bir adım atıyor. Merakla beklenen meclis oylaması sonuçlandı.

Amerika ve Avrupa’daki büyüme hızıyla eşdeğer gitmeyen kurallar, hem sürücülerin hem de yayaların kafasını karıştırıyordu. Kullanıcısı için alternatif bir ulaşım sunan elektrikli scooter modelleri özellikle yayaların tepkisine neden oluyordu. Bu araçlar kanunen hangistatüde? Yaya yolunu mu kullanacak yoksa bisiklet yolunu mu? Ve daha önemlisi elektrikli scooter’lar nereye park edilecek? Bunun gibi birçok soru ile karşılaşanlar için hala net bir fikir birliği olmasa da; Almanya, elektrikli scooter’ların kullanılmasına dair önemli bir karar verdi. Almanya meclisinin aldığı kararda en fazla 20 km/s hıza sahip scooter’ların 14 yaş ve üstü herkes tarafından kullanılmasına izin verildi. Almanya Ulaştırma Bakanı yardımcısı Steffen Bilger, geçen hafta alınan kararların önümüzdeki ay yürürlüğe girmesini hedeflediğini söyledi.

Avrupa, Bird ve Lime gibi pazarı elinde tutan Amerikan elektrikli scooter şirketlerinin tekelinden kurtulmak istiyor. Almanya bu konuda Avrupa’da en zorlu ülke olarak biliniyor. Bu nedenle, Almanya çalışmaları hızlandırmak için elektrikli scooter hakkındaki kararı meclisten geçirdi. İsveçli elektrikli scooter start up’ı Voi Technology, bu yıl Almanya pazarına gireceğini açıklamıştı. Delivery Hero kurucusu Lukasz Gadowski, Almanya’da bunulan Kuzey Ren-Vestfalya bölgesinde elektrikli scooter kiralamak için ortaklık anlaşması imzaladı. Böylelikle Almanya’da da mobilite adına önemli bir gelişme yaşanmış oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Almanya önemli bir elektrikli scooter pazarı

Bunun yanında Bird sözcüsü Bloomberg’e yaptığı açıklamada, şirketin scooterlarını Alman şehirlerine getirmeyi “dört gözle beklediğini” söyledi. Almanya pazarına girmek can atan elektrikli scooter firmaları, Almanya’nın hukuksal düzenlemeler konusunda en zor pazarlardan biri olduğunu söylüyor. Şirketlerin birçok karmaşık süreç yaşadıkları bu nedenle pazara girmek için zorlandıkları için Almanya pazarının bu kadar geri kaldığı düşünülüyor.

İlginizi çekebilir

Casey Neistat’ın da favorisi olan yeni “Boosted Rev” elektrikli scooter