reklamı kapat

POPÜLER

Ehliyetlerine el konuldu; Almanya’da alkollu elektrikli scooter kullanımına toplu ceza

Düzenlenen özel bir festivalin ardından radara yakalanan elektrikli scooter sürücülerinden 414 tanesi, alkollü kullanım yasasının ilk toplu “avları” oldu.

Elektrikli scooterların son yıllardaki inanılmaz çeşitliliğine girişim niteliğindeki ekiplerin yanı sıra küresel markalar da dahil olmaya başladı. Özellikle ürün gamlarını bu yeni nesil güç ünitesinden faydalanarak değiştiren otomobil üreticilerinin karşımıza çıkardıkları scooter modellerini de bu listenin üst sıralarına yazmak mümkün. Son olarak Audi ve Mercedes‘in tanıtımını gerçekleştirdiği scooter modellerinin örneklerine Hyundai ve SEAT üzerinden şahit olmuştuk. Şehir içi ulaşımın en önemli isimlerinden biri halin gelen bu sınıf için kıs süre önce bir kanun devreye sokan Almanya, saatte 20 km/s üzerine çıkabilen nitelikte olanlar için ehliyet zorunluluğunu devreye soktu. 14 yaş sınırını da içerisine alan bu kanun, ülkenin en ünlü etkinliklerinden birisi olan Oktobefest katılımcılarından 414 kişinin başını ağrıtmış durumda.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli scooter sınıfında alkollü kullanıma taviz yok

Münih’te düzenlenen ve bir gelenek haline gelen Octoberfest meraklılarının anımsayabileceği üzere alkol tüketiminin yüksek olduğu bir etkinlik olarak karşımıza çıkıyor. Her yıl olduğu gibi etkinliği katılmak için yola çıkan katılımcılar arasından scooterını yanına alanlarsa, ağustos ayında devreye giren ehliyet kararından nasibini aldı. Kaynaklarda yer alan detaylara baktığımızda alkollü scooter kullanımından yakalanan 414 kişiden 254’ünün ehliyetlerini kaybetme durumuyla karşı karşıya olduğunu görebiliyoruz. Yerel polisin belirlediği rakamlar ise bize kanda birim başına 1,1 mg üzerinde alkol değerinin saptanması durumunda ehliyetlere el konulacağını söylüyor. Ek olarak alkol değerinin 0,5 mg olarak saptanması durumunda dahi 1.500 euroya kadar para cezası da kesilebilir olması aslında sürece ne denli net bir tavırla yaklaşıldığının göstergesi. 6 ay ile 5 yıl arasında değişiklik gösteren el konulma sürecinden ülkedeki 4.000 scooter ehliyetlisinden daha kaçını etkileyeceği de merak konusu