reklamı kapat

POPÜLER

almanya, trafik, actiwait, streetpong

Almanya’da trafik ışığında beklemek çok eğlenceli [Video]

Trafik lambalarının yeşile dönmesini beklemek hem sürücüler hem de yayalar için çoğu zaman sınırları zorlayabiliyor. Saniyelerle “yarıştığımız” çağımızda beklemeye hiçbir şekilde tahammülümüz yok. Ancak Almanya’da uygulamaya sokulan bu eğlenceli uygulama, trafik ışığı beklemeyi en azından yayalar için daha “çekilir” kılıyor.

Yayaların yeşil ışığı beklemeden karşıya geçmelerini engellemek amacıyla geliştirilen uygulama bir oyundan ibaret. Yolun her iki tarafındaki trafik direklerine yerleştirilen bir düzenek ile, yayalar ışığı bekleyene kadar “ActiWait” isimli bu oyunu oynuyor. Oyun kırmızı ışık boyunca oynanırken, arka planda da ışığın ne zaman yeşile döneceğini gösteren bir bar bulunuyor. Söz konusu uygulamanın çıkış noktası aslında iki yıl öncesine kadar uzanıyor. İlk etapta “StreetPong” adıyla sunulup ardından “ActiWait” ismine kavuşan oyunun yaratıcıları; Amelie Künzler, Sandro Angel ve Holger Michel adlı üniversite öğrencileri.

Almanya’nın Hildesheim kentinde uygulamaya sokulan ActiWait’in birçok farklı şehir ve ülkede de örnek olması bekleniyor. Benzer bir uygulamayı ülkemizde de görür müyüz, diye düşünmeden edemiyoruz elbette.

VİDEO