reklamı kapat

POPÜLER

Pro Evolution Soccer 2015 incelemesi

Yıllardır sevenlerini hayal kırıklığına uğratan ve hepsini birer birer rakibi FIFA’nın eline kaptıran Pro Evolution Soccer serisi, bu yıl kötü gidişatına artık bir dur dedi. Sabırla karşı tarafın hatasını bekleyen oyun, en doğru anda hamlesini yaparak liderlik koltuğunun yeni sahibi oluyor

FIFA – PES rekabeti oyun dünyasının en azılı mücadelesi belki de. Elbette ortada Call of Duty ve Battlefield gibi örnekler de var ancak futbol tarafında bu iki isimden başka savaşan hiçbir oyunun olmaması ve her iki tarafın da üst düzey bir kaliteye sahip olması sebebiyle en kanlı atışmalar burada yaşanıyor. Bu rekabeti güzel kılan en önemli özellik ise belirli aralıklarla birbirlerine üstünlük sağlıyor olmaları.

2000 dönemi öncesi önde olan taraf FIFA iken, akabinde uzun yıllar süren PES hakimiyetine tanık olmuştuk. Ancak bu ihtişamlı imparatorluk FIFA 2011 ile çöktü. Devamında üretilen FIFA oyunlarının kalitesinin artması ve PES’in yerinde sayması yüzünden, her geçen yıl aradaki fark gözle görülür seviyede açıldı. Hem PC hemde konsol cephesinde FIFA’nın bir hayli gerisinde kalan PES’in yeni jenerasyon konsolların hüküm sürdüğü 2014 yılında ne yapacağı merak konusuydu. Ancak yeni nesile çıkan ilk oyundan bayrağı devralacağını muhtemelen dünya üzerindeki kimse öngörememiştir.