reklamı kapat

POPÜLER

Pro Evolution Soccer 2015 incelemesi

pes1
SIRRI HIZINDA
Öyle görünüyor ki PES 2015, geçmişte yaptığı hatalardan yeterince ders çıkarmış ve sadece bu senenin değil PES 3 ve PES 6 ile birlikte serinin bugüne kadarki en iyi oyunlarından birisi olmayı başarmış durumda. Yine de bu oyunun kusursuz olduğu anlamına gelmiyor. Hatta serinin kronik haline gelen pek çok sıkıntısı yine karşımıza çıkıyor. Ancak Konami çok doğru bir hamle yaparak zaten düzeltmesi çok zor olan hatalar üzerinde çalışmaktansa, son kullanıcı için daha önemli olan saha içine odaklanarak oyuna sınıf atlatmayı başarmış. Yıllar sonra ilk kez bir PES oyununda top hakimiyetinin, oyuncu kontrolünün, pas mekaniğinin ve hatta saha içindeki futbola kadar her unsurun kusursuz işlediğini görüyoruz.

PES 2015 ile ilgili söylememiz gereken ilk şey, yavaşlıkla sürati mükemmel bir şekilde harmanlaması olmalı. “O ne demek yahu?” demiş olabilirsiniz, hemen açıklayalım. PES 2015’te oyunun genel yapısı oldukça yavaş bir işleyişe sahip. Maçlarda başarılı olabilmek için kontrollü bir şekilde oyun kurmanız, pas yaparak rakibi açmanız ve sabırla hücum etmeniz gerekiyor. Bu da her iki tarafın durmaksızın birbirine şut attığı bir görüntüden mümkün olduğunca uzaklaşılmasını sağlıyor. Özellikle zorluk derecesi yüksek bir yapay zekaya karşı (eğer savunma yapmayı öğrenebilmişseniz) bol bol 0-0, 1-0 gibi sonuçlar elde ediyorsunuz.
pes 2015-3
Genel sistematikte böyle bir yavaşlık varken, detaylarda ise müthiş bir sürat ve atiklikle karşı karşıyayız. Oyuncuların topu kontrol edip rakibini ekarte etmesi ve potansiyel tehlikelere karşı verdikleri tepkiler o kadar hızlı gerçekleşiyor ki bitti dediğiniz pek çok pozisyon bir anda yeniden hayata dönmüş oluyor. Ters ayakta kalmış olmasına rağmen yanından geçen pasa düşerken ayak uzatan defans oyuncularını gördüğünüzde ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız. Kısacası, genel çerçevede yavaş ancak detaylarda hızlı bir oyun PES 2015. En başarılı dönemindeki Barcelona havası var biraz üzerinde. Rakibini uyutacak kadar yavaş oyun kuran ama bir anda öldürücü 3-4 pasla gole giden taktiği resmen benimsemiş. Ancak nasıl ki dünya genelinde bu oyun mantığından nefret eden insanlar varsa, aynı şekilde PES 2015’in yapısından da nefret eden kişiler olacaktır. Neyse ki birilerinin nefret etmesi bu sistemin başarılı olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Söylediklerimizden anlayabileceğiniz üzere artık bir oyuncuyu alıp harikalar yaratma düşüncesinden sıyrılmanız gerekiyor. Elbette Ronaldo ve Messi gibi oyuncular hala çok büyük fark yaratıyor ve etkili kullanıldıklarında maçın çevrilmesini sağlıyorlar. Ancak PES 2015’te sürekli tek bir oyuncu üzerinden oynayarak başarılı olmanız mümkün değil. Bu oyuncuların yeteneklerine güvenmeli ama ne olursa olsun mutlaka takım oyunu oynamalısınız. FIFA 15’te Ronaldo’nun durdurulamıyor olduğu düşünüldüğünde bu durumun PES için ne denli pozitif bir gelişme olduğunu tahmin edebilirsiniz. Hoş, Ronaldo gerçek hayatta da durdurulamıyor ya neyse. Sürekli kendisi tarafından delik deşik edildiğimiz için çirkeflik yapıyor olduğumuz söylentileri tamamen asılsızdır!