reklamı kapat

POPÜLER

Pro Evolution Soccer 2012 incelemesi

Özellikle ülkemizde PES, müthiş bir alışkanlık yarattı fakat oyunun FIFA’dan daha kütük olduğunu asla reddedemeyiz. Daha önce de söylediğimiz gibi ne olduysa geliştiricilerin oyun motorunu değiştirmesinden sonra oldu. Bir şekilde bir önceki nesildeki o muhteşem oynanabilirlik, o rastlantısal pozisyonlar gitti, yerine tahta gibi kupkuru bir oyun geldi. Elbette böyle hissetmemizin bir diğer sebebi de FIFA serisinin bu süreç içinde kendini fazlasıyla aşması oldu. FIFA serisinde ne kadar taktik derinliği olan, heyecanı bol maçlar çıkarıyorsak, PES serisinde giderek daha fazla birbirine benzeyen, ezbere oynanan maçlar çıkarmaya başladık. Ayrıca yine FIFA serisi her yeni oyununda müthiş yenilikler getirip tüm bu yenilikleri zaten iyi olan oyun yapısının üzerine bir güzel oturtunca bu kez PES serisi iyice kan kaybetmeye başladı. Ama dediğimiz gibi… PES 2012 sadık takipçilerini üzmeyecek bir oyun olmuş.

NE HAYALLERİMİZ VARDI
Eğer FIFA 12 incelememizi okuyup bu sayfaya geldiyseniz öncelikle şunu söyleyelim: FIFA 12 incelememizde oyunun yeniliklerinden bahsederken hem geliştiricilerden aldığımız bilgiler hem de kendi gözlemlerimizin bir harmanını yazmıştık. Fakat PES 2012’nin yenilikleri arasında bir Tactical Defence, bir Precision Dribbling, bir Impact Engine gibi “anında fark edilebilir” yenilikler yok. PES 2012’nin direkt göze çarpan yeniliği bir önceki oyunun biraz daha iyileştirilmiş olması. FIFA 11 ve FIFA 12 arasında dağlar kadar fark var; hatta biraz daha ileri gidip bu iki oyunun birbirine hiç benzemediğini söyleyebiliriz. Ancak PES 2011 ve 2012 arasında pek fark yok gibi, her iki oyun da yapı bakımından aynı şekilde oynanıyor. Yani FIFA’nın aksine, PES 2011’de başarılıysanız, PES 2012’yi oynamaya başlar başlamaz galibiyet serinize devam edebilirsiniz. Fakat tüm bunların yanında PES 2012 bir önceki oyuna göre daha akıcı ve daha tempolu bir oynanış sunuyor. Belki de PES 2012’yi FIFA’yla değil, bir önceki oyunla karşılaştırmalıyız. Öncelikle yapay zekanın cidden geliştirilmiş olduğunu belirtelim. Özellikle Master League’de yapay zekaya karşı oynarken çok daha fazla keyif alacağınız kesin. Artık rakibiniz şuursuzca pres yapmak yerine alanları kapatıyor, koşu yollarınızı tıkamaya çalışıyor. Gerçek bir rakibe karşı oynadığınız hissini yaşatıyor size. Oyunun en dikkat çeken yeniliğiyse bazı pozisyonlarda iki oyuncunuzu birden kontrol edebiliyor olmanız. Mesela, taç atışlarında bir ikinci oyuncuyu daha kontrol edip rakibinizi şaşırtabilirsiniz ya da kontratağa kalkarken bir ikinci oyuncuyu boşluklardan rakip savunmanın arkasına kaçırabilirsiniz. Bu özellik taktik derinliği artırdığı gibi, rakibe sürpriz yapmanızı sağlıyor. Cidden oyunun temposunu ve heyecanını artıran bir yenilik olmuş bu. PES serisini kendi içinde değerlendirdiğimiz zaman bu iki iyileştirmenin oyuna can kattığını söyleyebiliriz. Biraz olsun ezberden ve o tutuk halinde koparmayı başarabilmişler oyunu. Diğer yandan oyunun hareketlerinize daha duyarlı bir hale geldiğini söyleyebiliriz. Tuşlara basışınız ve oyuncunuzun tepki vermesi arasındaki süre artık kaybedilmiş. Örneğin, oyuncunuzun yönünü aniden değiştirmek istediğinizde oyun buna eskisinden çok daha akıcı ve hızlı bir şekilde cevap veriyor ya da takım halinde hazırlık pasları yaparken oyunun yönünü değiştirmek istediğiniz zaman pasınız saçma sapan yerlere değil, tam da atmak istediğiniz noktada gidiyor. Kısacası genel hatlarıyla oynanış akıcılaşmış, daha oturaklı ve nihayet eğlenceli bir hale gelmiş. Belki inanamayacaksınız ama sonunda hakemler de çok daha zeki bir hale gelmişler. En azından avantaj kuralını uygulayabiliyorlar artık. Atakları anlamsız zamanlarda kesmek PES hakemlerinin hastalığı haline gelmişti ama neyse ki bu problemi çözebilmişler sonunda.

ÖNCE İYİLER…
Sunum ve grafikler konusunda PES, FIFA’nın epeyce gerisinde ama ortada bariz bir şey var ki Konami bunu iyileştirmek için elinden geleni yapıyor. Oyunu yine kendi serisi içinde değerlendirecek olursak, grafik ve animasyonların bir önceki oyuna göre daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Oyunun bu kısmı sadece bir makyaj olmaktan öteye gidip oynanabilirliğe pozitif anlamda etki ediyor. Animasyonların iyice yumuşatılmış olması, pas trafiğinden tutun, çalım atmaya kadar oyunun her detayına yansımış. Oyun yeni animasyonlar sayesinde yağ gibi akıyormuş hissi veriyor. Özellikle atağa kalkarken, hazırlık pasları yaparken oyuncuların ve topun sizin kontrolünüzde olduğu hissini çok daha net yakalıyorsunuz önceki oyunlara göre. Evet, PES 2012 temel görevlerini önceki oyundan çok daha sağlam bir şekilde yerine getiriyor ama bunları yeni nesle geçmeden önceki oyunlarında da (özellikle PS2 zamanında) gayet iyi kotarıyordu. Aslında bakarsanız, “PES daha iyi bir hale geliyor” cümlesinden çok “PES kendine geliyor” desek çok daha yerinde olacak.

ŞİMDİ KÖTÜLER…
Şimdi gelelim oyunun beğenmediğimiz taraflarına… Pro Evolution Soccer on yıldan beri devam eden bir seri ve dünya üzerinde hiç de azımsanmayacak bir hayran kitlesine sahip. Fakat gelin görün ki şu lisans problemleri halen devam ediyor. Takımlar ve oyuncular lisanslanmadıkları sürece PES sunum problemleri yaşamaya devam edecek ve küresel anlamda hiçbir zaman FIFA kadar popüler olamayacak. PES en iyi, FIFA en kötü zamanındayken bile FIFA daha çok satıyordu ki bizce bunun en büyük sebebi artık yılan hikayesine dönen lisans problemleri. Diğer yandan şu spiker meselesi, bu kadar konuşmaktan, yorum yapmaktan aciz bir spiker daha olamaz. Elbette ki bu spikerin kendinden değil, Konami’nin beceriksizliğinden kaynaklanıyor. Teknik olarak bir sıkıntı var ki pozisyonlar ya geç yorumlanıyor ya da hiç anlatılmıyor. Herhalde bu spiker olayını hiç çözmeyi düşünmüyorlar.

HAYRANLAR ÜZÜLMEYECEK
Oyuna getirebileceğimiz bir diğer eleştiriyse hiç yeni bir oyun modunun bulunmaması. Yeni özellik ekleme konusunda cimri davrandınız, bari göstermelik de olsa yeni bir oyun modu ekleseydiniz keşke. Toparlayacak olursak PES 2012 yeni bir oyun değil, geçen seneki oyunun iyileştirilmiş sürümü gibi geldi bize. PES serisini düşünecek olursak evet, bu oyun bir ilerleme sayılabilir ama en büyük rakibiyle yan yana koyduğumuzda arada en az iki gömlek fark var. PES kötü bir oyun değil, sadık hayranlarını üzmez ama bizim oyumuz bu sene de FIFA’ya…

İLGİLİ HABERLER