reklamı kapat

POPÜLER

Panasonic DMP-BDT210 incelemesi

 - Güncelleme: 06 Ocak 2012 13:24

“Bir Blu-ray oynatıcı ne kadar fonksiyonel olabilir ki” diyorsanız Panasonic BDT-210 ile tanışmamışsınız demektir. 3D destekli bir Blu-ray oynatıcı olan cihaz, yalnızca satın aldığınız Blu-ray ve DVD’leri oynatmakla kalmıyor, yeni nesil tüm bağlantı arayüzlerini desteklemesi ve çevrim içi içeriklere erişim sunmasıyla oturma odanızı etkileşimli bir medya merkezine çeviriyor. BDT-210’un tasarım olarak piyasada görebileceğiniz Blu-ray oynatıcılardan pek farklı olduğunu söylemek zor. Bu tasarımın altında ise çok şeyler yatıyor. Touch Free Sensor bunlardan ilki. Elleriniz doluyken oynatıcının disk tepsisini açmaya ve kapatmaya yarayan bu sensör hemen üst kısımda yer alıyor. Elinizi yaklaştırdığınızda devreye girip tepsiyi açıp kapatıyor. Ancak çok hassas değil, algılaması için biraz uğraşmak gerekebiliyor. Cihazın arka kısmında ethernet (evet, cihaz internete bağlanabiliyor), USB ve HDMI bağlantı noktası ile ses ve video çıkışları, ön kısmında ise USB bağlantı noktası, SD kart girişi ve 3,5 mm’lik kulaklık girişi bulunuyor. Ethernet girişi olması sizi yanıltmasın çünkü BDT-210 harici aparata ihtiyaç duymadan kablosuz olarak da internete bağlanabiliyor.

ÜÇÜNCÜ BOYUTA GEÇİŞ
BDT-210, iki boyutlu görüntüleri de üç boyutlu hale dönüştürebiliyor. Kumandadan birkaç tuşa basılarak yapılabilen bu işlem tam bir üç boyut deneyimi sunmuyor ama görüntülerde bir derinlik oluşmasını sağlayarak üç boyut hissi yaratıyor. Oynatıcının menüsünde farklı içeriklere yönelik olarak görüntü modları ve ses efektleri bulunuyor. Cihaz, Blu-ray ve DVD diskleri haricinde USB bellek veya SD kart aracılığıyla da medya oynatımı yapabiliyor. Ancak harici içeriklerde dosya formatı desteği çok geniş değil ve altyazılarda da Türkçe karakterler görünmüyor. BDT-210’un internet bağlantısı, ayar menüsü üzerindeki Network Easy Settings’den kolaylıkla yapılabiliyor. İnternet bağlantısı, cihazdaki yüklü uygulamalar haricinde DLNA üzerinden içerik oynatmada da kullanılabiliyor. Blu-ray oynatıcı, Panasonic televizyonlarda da gördüğümüz uygulamara sahip. Sayıları çok fazla olmayan uygulamalar arasında Twitter, YouTube, Dailymotion gibi günlük hayatımızda sıkça kullandıklarımız dikkat çekiyor. BDT-210’u haricen satın alabileceğiniz kamera ile Skype üzerinden görüntülü görüşmeler yapmak için de kullanabiliyorsunuz.

HER İŞİ YAPAN iPHONE UYGULAMASI
Artık her şeyi akıllı telefonlarımızdan yapmaya alıştık. Peki, neden
Blu-ray oynatıcımızı iPhone ile kontrol etmeyelim. Tek yapmanız gereken App Store’dan Panasonic’in Remote 2011 uygulamasını indirmek. Sonrasında uzaktan kumanda ile neler yapabiliyorsanız (hatta daha da fazlasını) uygulama sayesinde iPhone’nunuzla yapabiliyorsunuz. Parmağınızla teker hareketi yaptığınızda ileri-geri almak, telefonunuzu salladığınızda görüntüyü duraklatmak vb. gibi birçok seçenek uygulama ile kullanılabilir hale geliyor. Sonuç için yazacak pek fazla şey yok aslında. Aradığınız sıradan bir Blu-ray oynatıcı değilse BDT-210 çok ama çok cazip bir seçenek.

İLGİLİ HABERLER