reklamı kapat

POPÜLER

Pro Evolution Soccer 2013 incelemesi

UZUNCA BİR ZAMAN OYUN ÖZELLİKLERİYLE FIFA SERİSİNİ DOMİNE EDEN PES, SON BİRKAÇ OYUNDUR KRALLIK TAHTINI TEKRAR ELE GEÇİRMEYE ÇALIŞSA DA TEKRAR EDEN HATALARIYLA BUNU BAŞARAMIYORDU. BU SENE SERİNİN BİRAZ DAHA İYİ GİTTİĞİNİ GÖRÜYORUZ

PES serisi 2008 yılından beri, 2001-2007 arasındaki ihtişamlı günlerinden uzakta. PES 2007’nin hemen ardından değişen oyun motorunun getirdiği yenilikler, oyunu çok daha kalıplara dayalı, ezbere oynanan bir kimliğe sokmuştu. Eskiden taktik ekranında yaptığımız çalışmaların sonuçlarını sahada direkt görebiliyorken, artık çok daha mekanik ve kapalı bir oyun yapısı söz konusuydu. PES serisi o tarihlerden beri kabuğunu kırmaya çalışıyor. Fakat oyun mekanikleri eski serbest oynanışı yakalamaktan halen uzak görünüyor. Yine de bu sene itibarıyla PES, saha içerisinde çok doğru işler yapmış gibi görünüyor. Sunum teknikleri konusunda çok fena çuvallasa da yenilenmiş defans kurguları, daha akıcı hale gelmiş pas trafiği ve yıldız oyuncuların iyi uyarlanmış olmasıyla son yıllardaki en başarılı PES oyunuyla karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz. Uzunca bir zaman sonra PES’in artıları ve eksileri birbirini dengeliyor gibi görünüyor. En yakın rakibi FIFA karşısında tercih sebepleri üretemese de, serinin iflah olmaz fanatikleri açısından baktığımızda, ileride daha iyi bir PES oyunuyla karşılaşma ihtimallerinin arttığını söyleyebiliriz. Yine de halen seri, eski muhteşem oyun mekaniklerinin çok uzağında.

BİR ZAMANLAR FIRTINALAR…
PES Productions saha içinde oldukça fazla yenilik getirmiş. Öncelikle savunma sistemi, FIFA’daki Tactical seçeneğine benzer bir hale getirilmiş. Serinin eski oyunlarında kare tuşuna basarak kastığımız defans sistemi, tamamen zamanlamaya bağlı hale getirilmiş. Tahmin edebileceğiniz gibi bu zamanlamayı tutturamazsanız rakip takımın ofans oyuncularına bol bol boş alan bırakıyorsunuz. Sadece bu özellik bile oyunun öğrenme eğrisine tavan yaptırmış. Oyunun tıpkı bu seneki FIFA gibi temposu düşmüş, defans sistemi yenilenmiş ancak yıllanmış bir PES oyuncusu olsanız bile ilk maçlarınızda zorlanacağınızı söyleyebiliriz. Bunun en büyük sebebi defans sisteminin adam kovalama sistemini bir kenara bırakmış olması. Önemli olan iki şey iyi pozisyon almak ve topla gelen rakibe zamanında müdahale edebilmek. Bu durum, dört senedir PES’in en çok eleştirdiğimiz ezbere oynanış ve kalıp ataklar gibi dinamiklerini görece kırabilmiş. Defans sisteminin otomatiğe değil, yeteneğe bağlı tutulması rastlantısal pozisyonların artmasını sağlamış. Oynanışın çok daha serbest bir hale gelmiş olmasında iki unsurun daha önemi çok büyük: Topun fizik modellemesi ve pas sisteminin daha akıcı hale gelmesi. Top, oyuncuların hamlelerine çok daha mantıklı ve gerçekçi tepkiler veriyor. Bu pozisyonlardan kastımız sadece gol pozisyonları değil, aynı zamanda sahanın kalan iki bölgesindeki top kapma mücadelesinin kendiliğinden yarattığı pozisyonlar da oyunun çok daha serbest bir oynanışa sahip olduğunu gösteriyor. Mesela, havadan gönderdiğiniz ara paslar daha mantıklı yerlere düşüyor ya da uzun paslarda topun mesafesini ayarlamak kolaylaşıyor. Oyunu manuel ayarlarda oynadığınızda pasların ve şutların şiddetini ayarlamak daha rahat, daha “kendiliğinden” bir hale gelmiş. Yine oyuncu kontrolü ve pas atmak da daha esnek bir hale getirilmiş. Toplu koşu ve depar arasındaki geçişleri daha kontrollü yapabiliyorsunuz. Futbolcunun kontrolünün sürekli sizde olduğunu hissediyorsunuz. Eğer top kontrolü yüksek bir oyuncunuz varsa analog çubukları kullanarak çok da minimal dönüşleri kolaylıkla yapabiliyorsunuz. Örneğin, Barcelona ile oynarken rakip takımdan gelen presi küçük paslar ve ince çalımlarla rahatlıkla çözebiliyorsunuz. Ama elbette bunu her takımla yapabilmeniz çok mümkün değil. İlkin paslı oynamak, ardından takımlardaki oyuncu karakterlerini öğrenip elinizin dinamiklere alışmasını beklemek çok önemli… Aksi takdirde takımınız oyundan çabuk düşecektir. Genel olarak baktığımızda top fiziği, futbolcu üzerindeki kontrolün artmış olması, savunma sisteminin yenilenmesi ve pas akışının esnek bir hale gelmiş olması, uzunca bir zamandır gördüğümüz en iyi PES oyununun 2013 olmasını sağlamış. Ancak tekrarlamakta fayda var, oynanış halen FIFA kadar serbestlik hissi vermiyor. PES Productions çoğu şeyi doğru yapmış olsa bile -muhtemelen oyun motorundan kaynaklı- mekaniklerdeki genel takozluğun önüne geçemiyor.