reklamı kapat

POPÜLER

Pro Evolution Soccer 2013 incelemesi


CİLALA, PARLAT
Oyun saha içinde çok düzgün işler yapmış olsa da bunu paketlemekte ciddi problemler yaşıyor. PES 2013, çok önemli iki lisansa sahip: UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi. Gelin görün ki bir Şampiyonlar Ligi ve basit bir dostluk maçı arasında sunum açısından hiçbir fark bulunmuyor. Şampiyonlar Ligi finaline çıkan takımlar sanki mahalle arasında tenha bir yerde maça çıkıyor gibiler. PES 2013 tansiyonu yüksek maçların dramatik yapısını kaldırabilecek hiçbir sunum özelliği taşımıyor. Saha içi renklilik çok düşük ve karakter modelleri iyi olsa da, genel resim çok yavan, sıkıcı. Yıllardır çözülememiş lisans problemleri de olduğu gibi duruyor. Takım ve futbolcu isimleri kafadan sallama ve büyük takımlar dışında kalan takımların çoğunun kadroları güncel değil. Örneğin, Galatasaray’da Sabri Sarıoğlu’nun değerleri Selçuk İnan’ın değerlerinden daha yüksek. Bu özensizlik elbette tat kaçıran bir durum olmasına rağmen, eğer uğraşırsanız tümünü düzeltebilirsiniz. Sunum konusunda ciddi anlamda sınıfta kalan oyunun spikerlerine de ayrı bir parantez açmak gerek. Cidden çok kötüler. Pozisyonları kaçırmalarının yanında, kelime dağarcıkları o kadar dar ki sürekli aynı plağı dinliyormuş hissine kapılabiliyorsunuz. Bu nedenle yaptığınız maçlar zevkli gelse de karşılaştığınız özensiz durum, tadınızı kaçırabiliyor. Haydi, daha dürüst olalım: PES’in ardından FIFA’yı gördüğünüz zaman gözleriniz kamaşıyor.

BİRAZ DA YENİ İÇERİK
Oyunun bir diğer sınıfta kalan yanıysa, geçen seneden bu yana neredeyse hiçbir yeniliğin olmaması. Hayır, oyun dinamiklerinden değil, oyunun içeriğinden bahsediyoruz. Ne Master League’de ne de turnuva modlarında; kısacası ne tek kişilik ne de multiplayer oyun modlarında bir yenilik var. Menü tasarımları dışında neredeyse hiç dokunulmamış. Evet, oyun dinamikler daha iyi bir hale gelmiş ancak insan bir iki yeni mod, yeni özellik; hiç olmadı Master League’e yeni bir şeyler bekliyor. Ancak bunlardan hiçbiri yok. İçerik tam olarak geçen senekiyle aynı durmakta. Eğer PES Productions, tüm doğru yaptığı şeylerin yanına sunum ve içerik anlamında da bir şeyler ekleyebilseydi, bir ihtimal FIFA’yla kapışabilecek düzeyde bir oyun armağan edebilirdi bize.

BOY FARKI
Hakkını yemeyelim. PES 2013, uzun zamandır gördüğümüz en iyi PES oyunu ancak piyasada iki futbol oyunu var ve biz de birini seçmek durumundayız. Son dört senede olduğu gibi, bu yıl da sahaların gerçek hakimi FIFA serisi; yine de PES bu yıl, rakibine her zamankinden daha fazla yaklaşarak, gelecek maçlar için umudunun sürdüğünü gösterdi.