reklamı kapat

POPÜLER

“Apple ürünleri daha ucuz olmalı”

Geçtiğimiz günlerde Time dergisine konuşan Mark Zuckerberg, Apple’ın fiyat politikasını eleştirdi. Facebook patronu, Apple ürünlerinin daha ucuz olması gerektiği görüşünde.

Time dergisinin bu ayki kapağında yer alan Mark Zuckerberg, şirket olarak gelecek planlarından ve genel olarak teknoloji dünyasından bahsettiği röportajında rakip firmaları eleştirmekten de çekinmedi. Konu Apple’a gelince Cupertinolu şirketi doğrudan “fiyat politikası” üzerinden eleştiren Zuckerberg, Apple’ın “fahiş fiyat” uygulamasından vazgeçmesi gerektiğini belirtti: “Apple marka bir ürün satın aldığınız zaman, adeta şirketle anlaşma yapıyormuş gibi para ödüyorsunuz. Madem şirketle anlaşma yapıyoruz, o halde daha az para ödememiz gerekiyor.”

Her ne kadar kendince haklı olsa da Zuckerberg’in atladığı bir şey var: Apple kullanıcıları ucuz ürün istemiyor! Şirketin “ucuz maliyetli” modeli olan iPhone 5C’nin artık üretilmeyeceği dedikoduları da bu tezi iyice güçlendirmişti. Nitekim Apple kullanıcıları “premium” bir ürün satın aldıklarını düşünerek ödedikleri parayı pek dert etmiyor. Aslına bakılırsa Apple’ın, hem kullanıcılarının hem de rakiplerinin gözünde farklı olmak ve markanın değerini korumak adına vazgeçmediği “pahalı fiyat uygulaması” şirketin bu noktaya gelmesinde önemli rol oynuyor.

İLGİLİ HABERLER