reklamı kapat

POPÜLER

AMD’nin yeni işlemcileri Intel Core i7’yi gölgede bırakıyor

AMD eskiden beri Intel’e göre daha uygun fiyatlı işlemciler üretmesiyle biliniyor. Ancak fiyatı uygun olan bu işlemciler genelde Intel’in gerisinde kalıyor ve bu da özellikle oyuncu kitlenin büyük bir bölümünün tercihini Intel’den yana kullanmasına neden oluyordu. AMD yeni tanıttığı işlemciyle birlikte uygun fiyatın yanı sıra performans konusuna da ağırlık veriyor ve Intel’i her alanda geride bırakmayı hedefliyor. 
amd
Computex’te tanıtılan 7. nesil üst seviye AMD işlemciler önceki işlemcilere göre yüzde 56 oranında daha yüksek performans sergiliyor. Intel Core i7 ile karşılaştırıldığında ise yüzde 53 daha hızlı grafik performansı ve yüzde 51 daha fazla işlem performansı vadediyor. Dizüstü bilgisayarlar için geliştirilen işlemciler, verimliliğe de önem veriyor. Önceki nesile göre yüzde 12 daha az güç tüketen işlemcinin offline olarak 1080p video izlerken yüzde 41 oranında daha az güç harcadığı ifade ediliyor. Yeni A9, A6 ve E2 işlemcilerine eklenen Excavator adlı çekirdekler HD video oynatımında ekstra performans sağlıyor.

En üst seviyedeki FX 9830P, 3 GHz hızında çalışıyor ve bu hız 3.7 GHz’e kadar çıkabiliyor. Giriş seviyesindeki E2-9010’un ise 2 GHz hızında çalışıyor ve hızı 2.2 GHz’e kadar artırılabiliyor. Dell, HP, Lenovo ve Asus’un yeni dizüstü bilgisayarlarında bu işlemcilere yer verileceği belirtiliyor. Zamanla bu markaların sayısının artması bekleniyor.