reklamı kapat

POPÜLER

AMD’nin yeni işlemcileri Intel Core i7’yi gölgede bırakıyor

AMD eskiden beri Intel’e göre daha uygun fiyatlı işlemciler üretmesiyle biliniyor. Ancak fiyatı uygun olan bu işlemciler genelde Intel’in gerisinde kalıyor ve bu da özellikle oyuncu kitlenin büyük bir bölümünün tercihini Intel’den yana kullanmasına neden oluyordu. AMD yeni tanıttığı işlemciyle birlikte uygun fiyatın yanı sıra performans konusuna da ağırlık veriyor ve Intel’i her alanda geride bırakmayı hedefliyor. 
amd
Computex’te tanıtılan 7. nesil üst seviye AMD işlemciler önceki işlemcilere göre yüzde 56 oranında daha yüksek performans sergiliyor. Intel Core i7 ile karşılaştırıldığında ise yüzde 53 daha hızlı grafik performansı ve yüzde 51 daha fazla işlem performansı vadediyor. Dizüstü bilgisayarlar için geliştirilen işlemciler, verimliliğe de önem veriyor. Önceki nesile göre yüzde 12 daha az güç tüketen işlemcinin offline olarak 1080p video izlerken yüzde 41 oranında daha az güç harcadığı ifade ediliyor. Yeni A9, A6 ve E2 işlemcilerine eklenen Excavator adlı çekirdekler HD video oynatımında ekstra performans sağlıyor.

En üst seviyedeki FX 9830P, 3 GHz hızında çalışıyor ve bu hız 3.7 GHz’e kadar çıkabiliyor. Giriş seviyesindeki E2-9010’un ise 2 GHz hızında çalışıyor ve hızı 2.2 GHz’e kadar artırılabiliyor. Dell, HP, Lenovo ve Asus’un yeni dizüstü bilgisayarlarında bu işlemcilere yer verileceği belirtiliyor. Zamanla bu markaların sayısının artması bekleniyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“AMD’nin yeni işlemcileri Intel Core i7’yi gölgede bırakıyor” için 4 cevap

 1. asda dedi ki:

  kardeş önce fx9590 i düzeltsinler ondan sonra yeniişlemci çıkarsınlar reziller

 2. Sanane dedi ki:

  İ7’yi gölgede bırakıyor ha.. Ancak gülerim buna. Neden derseniz. Yeni nesil bir işlemci çıkarıyor i7’yi anca geçiyor. İntel İ8 İ9 veya yeni bir İ7 sürümü çıkarsın. Ondan sonra kıyaslama yapılır. Aynı segmentteki ve versiyondaki işlemciler kıyaslanabilir. İntel henüz İ7’nin yeni versiyonlarını sürdü piyasaya. Yeni nesil bir işlemci değil.

 3. Serkan dedi ki:

  Hala Intel yalakçılığını devam ettirenler var. Bende Intel kullanıcısıyım i7 950 ile i7 6700 arasında 34%’lük bir fark var ve aradaki yıl farkını söylemeye gerek bile yok. Adamlar en iyi i7’den 50% hem grafik hem de hız farkı var diyor biraz saygı duymayı öğrenin. Intel her çıkardığı işlemci de bir öncekini en fazla 10% geçebildi.

 4. Atakan Erdur dedi ki:

  Tamamda intel yeni nesil bir işlemci çıkardı mı ? Hayır.Sektörün en iyisi miydi ? Evet. E o zaman kiminle karşılaştırılacak tabi ki i7 ile.Ayrıca haberi tam okuduysan %53 daha güçlü grafik %51 daha fazla işlem gücü diyor.Yani bunlar azımsanacak rakamlar değil.