reklamı kapat

POPÜLER

Amerika’da kadın oyuncular erkekleri geride bıraktı

Özellikle son yıllarda sayılarında hızlı bir artış gözlenen kadın oyuncular, yapılan araştırmaya göre erkeklerden daha fazla oyun oynuyor ve birçok oyun türünde erkekleri geride bırakıyor.

Amerika merkezli olarak yapılan araştırmanın sonuçlarına baktığımızda birbirine çok yakın rakamlar görüyoruz, fakat asıl fark ayrıntılarda karşımıza çıkıyor. Tüm oyun türleri dahilinde (sosyal platformlarda oynanan oyunlar dahil) yapılan araştırma gösteriyor ki kadınlar %50,2 oyun oynama oranına sahipken, erkeklerin oranı %49,8 olarak görünüyor. RPG kısmına baktığımızda ise kadın oyuncuların daha büyük bir üstünlüğü bulunuyor. RPG türünde oyun oynayan kadınların oranı %53,6, erkeklerin oranı ise %46,4. FPS’e baktığımızda ise nihayet erkekler üstün gelmeyi biliyor. Bu alanda erkeklerin oranı %66 olarak belirtilmiş durumda.

Mobil oyunlara göz attığımızda ise yine kadınların üstünlüğü göze çarpıyor. Amerika’daki mobil oyuncularının %58’ini kadınlar oluşturuyor.

Eğer rakamlara bakarak kadınların büyük bir bölümünün casual oyunlara yöneldiğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü araştırmaya göre PC’de oyun oynayan kadın oyuncuların yarısı kendisini mid-core ya da hardcore oyuncu olarak tanımlıyor ve birçok farklı türde oyun oynuyor.

Tüm bu rakamları göz önüne aldığımızda  oyunların yalnızca erkeklerin tekelinde olmadığını ve kadın oyuncuların artık yalnızca casual oyunları değil, hardcore oyunları da oynadığını söyleyebiliriz. Bunu da oyunculuğun gelişimi açısından önemli bir gelişme olarak görmek mümkün.