reklamı kapat

POPÜLER

Tokyo Comic-Con’dan tepki çeken cosplay yasağı

Tokyo Comic-Con aralık ayında başlayacak ve birçok ünlü ismi ağırlayacak. Bu büyük etkinlik şimdilerde cosplay başlığı altında alınan bir kararla büyük tepki çekiyor.

Tokyo’daki bu etkinlik San Diego Comic Con‘a benziyor. Ünlü isimler katılım sağlarken, hayranlar sevdikleri karakterlerin cosplaylerini yapıyor. Anime News Network‘ün haberine göre bu yıl Tokyo Comic-Con’da erkeklerin kadın karakterlerin cosplayini yapması yasaklandı. Yayınlanan kurallar kısmında jyosou kelimesi kullanılıyor. Bu da erotik bir çerçevede kadın kıyafetleri giymek anlamına geliyor. Ancak kadınların erkek karakterlerin cosplayini yapmasına dair bir yasaklamadan bahsedilmiyor.

Japonya aslında erkeklerin kadın gibi giyinmesi konusunda uzun bir geçmişe sahip. Özellikle Kabuki tiyatrosunda kadın oyuncular yer almadığından bu karakterlere erkekler hayat veriyordu. Bu sebeple ülkede bu alanda gelişmiş bir kültür söz konusu. Anime News Network de bu yasağın sebebini yerel eğilimleri baz alarak açıklıyor. Organizatörlerin erkek katılımcıların çok büyük bir kısmının kadın karakterlerin cosplayini yapacağını düşündüğünü ve buna engel olmaya çalıştığını dile getiriyor. Sebebi ne olursa olsun, bu yasaklama katılımcılar tarafından tepki gördü. Onların düşünceleri organizatörlerin fikirlerini değiştirecek mi, bekleyip göreceğiz.