reklamı kapat

POPÜLER

Amerikalı bilim insanları ilk kez başarılı bir şekilde insan embriyosuna ait DNA’yı düzenledi

Genetik hastalıkları önleme yolunda çalışmalar tam gaz devam ediyor. Amerikalı bilim insanları ise ilk kez başarılı bir şekilde insan embriyosundaki hastalıklı geni düzenlemeyi başardı.

Nature‘da yayınlanan makaleye göre, bilim insanları insan embriyosunu modifiye ederek, genetik mutasyona sebep olan ve ileride ciddi kalp rahatsızlığı yaratan geni başarılı bir şekilde “düzeltti”. Bu düzenleme sonucundan embriyonun herhangi bir mutasyona uğramadığı da kaydedildi. Geçmişte yapılan pek çok başarısız denemenin ardından başarılı bir şekilde sonuçlanan bu araştırma, sağlık alanında bir kilometre taşı olarak kabul ediliyor.

Araştırmanın esas amacı genetik hastalıkları tamamen ortadan kaldırabilmek. Deneyler yeni bir gen-düzenleyici teknik kullanılarak gerçekleştirilmiş. Düzinelerce embriyo üzerinde gerçekleştirilen deneyde, embriyoların üçte ikisinde hastalıklı gen düzeltilebilmiş. Söz konusu deneylerin uygulandığı, genetik olarak değiştirilmiş embriyoların hiçbirinin “doğum için” kullanılmadığı da kaydediliyor. İlerleyen zamanlarda gerçekleştirilen deneylerle bu tekniğin tamamen güvenilir ve etkili olduğu kanıtlanabilirse, bilim insanları genetik rahatsızlığı bulunan ailelerin bu teknikten yararlanabileceğini ve kalıtsal hastalıkların önüne geçilebileceğini ekliyor. Genetik olarak modifiye edilen embriyolardan oluşan bebekler bu hastalıktan bireysel olarak kurtulmanın yanı sıra gelecek nesillere de aktarmayacak.

Çalışmalara Amerika’da devam etmek isteyen bilim insanlarını ise pek çok engel bekliyor. The National Institutes of Health (Ulusal Sağlık Enstitüleri) insan embriyosu içeren deneylere maddi destekte bulunmuyor. Amerikan Gıda ve İlaç Kurumunun ise genetik olarak modifiye edilmiş insan embriyolarıyla ilgili herhangi bir deneyi tartışmaya açması dahi yasak. Söz konusu araştırmanın detaylarını buradan okuyabilirsiniz.