reklamı kapat

POPÜLER

Elektromanyetik railgun

Amerikan Donanması elektromanyetik railgun kullanmaya başlayacak [Video]

Amerikan silahlı kuvvetlerinin en önemli ve en etkin birimi olan Amerikan Donanması, yaptığı yazılı açıklamayla uzun süredir geliştirilme aşamasında olan elektromanyetik railgun prototiplerinden birini 2016 itibarıyla JHSV olarak geçen yüksek hızlı gemilerinden birine yerleştireceğini duyurdu. Manyetik prensiple çalışan sistemde iletken iki ray arasına yerleştirilen mermi, Lorentz Kuvveti olarak tabir edilen etkiyle ses hızının 7-8 katı hızlarda çok uzaktaki hedeflere gönderilebiliyor. Yüksek isabet yeteneğine sahip railgun, barutlu sistemlere göre çok daha yüksek bir ateşleme gücü sunuyor ve silahla atılan merminin patlayıcılarla donatılmış olması gerekmiyor. Merminin sahip olduğu hız ve beraberinde getirdiği kinetik enerji hedefi imha etmek için yeterli oluyor.

Çok büyük bir menzile sahip olan railgun’ın, uzun vadede donanmaya ait gemilerdeki patlayıcıların azalmasına ve dolayısıyla güvenliğin artmasına destek sağlayacağı belirtiliyor. Büyük bir enerji kaynağına ihtiyaç duyan silahın JHSV’lerin ardından saldırı ve savunma amaçlı diğer deniz taşıtlrına da yerleştirilmesi bekleniyor. Silahın Donanma’nın standart silahlarından biri olarak kabul edilmesinin biraz zaman alması bekleniyor.

VİDEO

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Amerikan Donanması elektromanyetik railgun kullanmaya başlayacak [Video]” için 2 cevap

  1. cenk kabahasanoğlu dedi ki:

    Videodaki örnekte gözüktüğü gibi sanki sadece bir gemi buna ayrılmış gözüküyor. Bir gemiye maksimum kaç adet railgun koyabilirler merak ediyorum çünkü bu silahlar sadece gözüktüğü gibi namludan oluşmuyor bir de bunların yanında güç üniteleri var. Silahın kısaca mantığından bahsetmek gerekirse iki ray üzerinden geçen elektrik enerjisi aradaki mermiyi hareket ettirir ve bu esnada çok büyük güç ve ısı ortaya çıkar. Ortaya çıkan ters yöndeki güç geri tepme diye de adlandırılabilir, diğer taraftan ortaya çıkan ısı da bu rayların zaman zaman erimesine de neden olabiliyor. Çok yakından takip etmiyor olsam da bu konuyu bilim kurgu tadında bir silah.

  2. feridun dedi ki:

    mertlik bozuldu diyebilir miyiz 😐