reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Amerikan otomobil tarihinin imzalarından 1967 Ford Shelby GT500 Super Snake tekrar hayata döndü

Shelby tesisinden çıkmış en özel otomobillerden birisi olan 1967 Ford Shelby GT500 Super Snake, sınırlı üretim adediyle tekrar üretim bandına çıkıyor.

Amerikan otomobil tarihinde kendi satırlarını yazmayı başarmış özel otomobillerden birisi olan Ford Mustang, 1964-1965 yıllarında tekerlerini döndürmeye başladı. İlk jenerasyonunun elde ettiği başarıyla kısa sürede en çok konuşulan modellerden biri haline gelen bu canavar, bir otomobil tutkunu tarafından kelimenin tam anlamıyla nirvanaya ulaştırıldı. Shelby markasının ardındaki ilk isim olan Carrol Shelby tarafından hayata geçirilen bu modeller günümüzde de devam etse de, 1967 model yıllı versiyon her zaman kendi yerini korumayı başardı. Bugün hala koleksiyonerlerin asla hayır diyemeyeceği otomobillerden olan Shelby GT500 Super Snake, çok özel bir projeyle tekrar hayata döndürülüyor. Toplamda sadece 10 adet üretilecek olan “yeni” model, ne kadar zaman ötesinde bir karaktere sahip olduğunu bir kez daha tüm ihtişamıyla gözler önüne seriyor.

Tamamen orijinal olacak

Aracın özelliklerinden bahsetmeden önce Shebly’nin talep ettiği paradan bahsetmekte gerekiyor. Sipariş usulü üretilecek olan adetler için 249.995 dolar talep ettiğini açıklayan şirket, şüphesiz bu yüksek rakama rağmen alıcı bulmayı başaracak. Maddi kısmın ardından manevi kısma geçtiğimize ise bizleri Amerikan otomobillerinin en bilinen 7.0 litre hacimli makine karşılıyor. Shelby dokunuşuyla birlikte 30 beygirlik artış gösteren ve 550 beygir seviyelerine çıkan bu modeli özen yapan parçalardan birisi de lastikleri. Goodyear’ın Thunderbolt setiyle gelen 1967 Ford Shelby GT500 Super Snake, bu güç artışını karşılayabilmesi adına fren ve soğutma sistemlerinde de iyileştirmeler barındırıyor. Dört ileri şanzımanla tüm gücünü yere aktaran Super Snake’in üretilecek yeni versiyonlarında, orijinal versiyonda kullanılan detayların tamamı eksiksiz şekilde korunacak.