reklamı kapat

POPÜLER

“Amerika’ya gidip iPhone almak daha mı hesaplı?” [Video]

Apple’ın her iPhone lansmanından sonra Türkiye fiyatları açıklanınca hemen herkesin dilinde aynı cümle dolanıyor: “Amerika’ya gidip alsam aynı hesaba gelir.” Peki gerçekten de öyle mi? Bu sorunun cevabını ünlü Türk YouTuber Orkun Işıtmak araştırmış.

Amerika’ya gidip iPhone 7 almanın maliyetinin ne olacağını hesaplamaya karar veren Orkun Işıtmak, 32 GB’lık iPhone 7‘nin Türkiye fiyatını (3.349 TL) kendine bütçe belirleyerek New York’a gidiyor. Videoda cihazın Amerika fiyatı ise 1.908 TL artı yerel vergi olarak belirtiliyor. 1.225 TL uçağa veren Işıtmak, soluğu New York’taki Apple’da alıyor. 32 GB’lık mat siyah iPhone 7’ye 2.069 TL ödeyen Işıtmak’ın gün sonunda cebinde 3,5 TL kalıyor. Elbette videoda yapılan hesaba iPhone 7’nin IMEI kayıt ücretinin eklenmediğini ve Türkiye’den alınan bir cihaza göre kısıtlı garanti şartlarının olduğunu da belirtelim. Yani evdeki hesap çarşıya tam da uymamış olabilir.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

““Amerika’ya gidip iPhone almak daha mı hesaplı?” [Video]” için 3 cevap

  1. Mesut dedi ki:

    Evdeki hesap carsiya uymus bence. Adam Amerikada tatilini yapip geliyor.

  2. dfssdf dedi ki:

    eğer 5 10 telefon alıp gelirse o hesap öyle bir güzel tutuyor ki 🙂 kalanda hacdan dönen dedelerin pasaportlarını toplamak kalıyor 😀

  3. Fatih dedi ki:

    Havalimanında vergi iadesi alacağını da hesaba katarsak, Orkun’un cebinde 3.5 TL’den fazla parası olacak.