reklamı kapat

POPÜLER

Amperino imzalı yerli elektrikli otomobil için yeni görseller paylaşıldı

 - Güncelleme: 31 Temmuz 2023 12:35

Amperino imzalı yerli elektrikli otomobil için yeni görseller paylaşıldı. Aktarıldığı kadarıyla bu araç için 2025 yılı hedefleniyor.

Togg T10X modeli gibi gündeme gelmiyor ancak Türkiye’de başka yerli otomobil çalışmaları da yapılıyor. Örneğin bu konuda bilinen firmalardan birisi de Amperino. Emre Özpeynirci tarafından bugün aktarıldığı kadarıyla 2020 yılında İnegöl’de mobilyacılar tarafından kurulan elektrikli otomobil markası Amperino, ilk aracını spesifik olarak 2025 yılında piyasaya sunmayı hedefliyor. İlk aşamada üç kişilik bir tamamen elektrikli mikro yani ufak otomobil üzerinde çalışan firma, bu aracın tasarımı için Sedat Öztürk ile anlaşmış. Aracın bilgisayar ortamındaki son halini yukarıdaki galeride görebileceğiniz yeni görseller ile gözler önüne seren Öztürk, tasarladığı araçta sürücüyü merkeze alıyor ve bu durum piyasada başka örnekler olmasına rağmen biraz garip görünüyor. Genel olarak modern bir çizgiye sahip aracın, üretimi konusunda henüz bir bilgimiz bulunmuyor. Araç için paylaşılan sınırlı sayıdaki resmi bilgide 150 km’lik bir menzilin ve 90 km/s hızın adı geçiyor. Bu aracın evde 240 dakikada, hızlı şarj destekli istasyonda ise 80 dakikada şarj edilebileceği aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu aralar yerli elektrikli SUV modeli Togg T10X de gündemden düşmüyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, bir programa katılarak bu araç hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Bakan program kapsamında, “Bugün Türkiye yollarında 1000’den fazla T10X seyahat ediyor. Bu sayı artacak. 2023 yılında 23 binden fazla T10X yollarda olacak. Togg bir otomobilden fazlası. Şarj istasyonları yaygınlaşmadan elektrikli araçların yaygınlaşması mümkün değil. Yeni bir piyasa kuruluyor. Şarj istasyonlarının 81 ilde kurulması için çalışma başlattık. 81 ilde şarj istasyonları 1.780’i aştı. Bu sayı daha da artacak.” dedi. Bakan Kacır’a göre Togg imzalı bir C sınıfı sedan otomobil modeli de 2024 yılının sonunda çıkmış olacak. Bunun peşinden B sınıfı araç gelecek. “1,5 – 2 senede bir yeni modeller piyasaya sürülecek”, diyen Mehmet Fatih Kacır, T10X’in üretimi özelinde, “Bir fabrikadan bahsediyoruz ama o fabrikanın arkasında 100 fabrika var Togg’a parça üreten.” açıklamasında da bulundu.

Amperino yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition tanıtıldı

İLGİLİ HABERLER