reklamı kapat

POPÜLER

Ancestors The Humankind Odyssey incelemesi

O BEKLEDİĞİNİZ YARDIM GELMEYECEK

Ancestors; “Bu oyunda size yardımcı olmayacağız” mesajıyla başlıyor. Bu mesajı ciddiye alsanız iyi edersiniz çünkü hiçbir şekilde ne yapmanız gerektiği ile ilgili bir bilgi vermiyor oyun size. Bir yere gitmek mi istiyorsunuz? Buyrun, önünüzde özgürce gezebileceğiniz bir açık dünya bulunuyor. Ancak herhangi bir harita bulunmuyor. Merak edip gideceğiniz her yeri kendiniz belirlemeli ve gittiğiniz bölgelerin haritasını kafanızda çıkarmalısınız. Yediğiniz bir meyveden dolayı zehirlendiniz mi? Çok üzücü. Oyun size; “Zehirlendin, iyileşmelisin” diye bir bildirim gönderiyor ancak nasıl iyileşeceğini asla söylemiyor. Adını bile hiç duymadığınız bir meyvenin sebep olduğu zehirlenmeye iyi gelecek antidotun doğada neyin içerisinde bulunduğunu keşfetme mücadelesinde sizlere başarılar dileriz. Ve oyunun istisnasız tamamı bu şekilde gerçekleşiyor. Keşfetmeyi arzuladığınız bir şeyleri bulabilmek için sürekli bir şeyleri başka bir şeylere vuracaksınız ve sonucunda bir şeyler olmasını umut edeceksiniz. Şimdi bu oyunu neden çoğu kişinin oynamayacağını ve asla fazla satmayacağını anladınız mı? Oyun sizden 10 milyon yıl önceki bir maymunun zihnine girmenizi ve milyonlarca yıl süren evrim yolculuğunda yaşadığı her zorluğu yaşamanızı istiyor çünkü.

GÜÇLÜ OLAN HAYATTA KALIR

Sürünüzdeki maymunlar mutlak suretle ölecek. Kimisi yaşlılıktan, kimisi açlıktan, kimisi zehirlenerek, kimisi de saldırıya uğrayarak. Ancak mutlak suretle ölecekler. Ölmeleri de gerekiyor çünkü evrimleşme yolculuğunda daha üstün bir türe doğru adım atılabilmesi için doğal seçilimin görevini yapması ve güçlünün hayatta kalması lazım. Siz de sürünüzdeki saldırılardan kurtulmayı başarabilen, yeni bölgeler keşfedebilen ve sonucunda üreyebilen maymunlarınızın edinimlerini bir sonraki nesle aktaracaksınız. Yetenek sistemi böylesi bir oyuna çok iyi şekilde entegre edilmiş. Öğrendiğiniz bilgileri (ki bunların içinde iki eli aynı anda kullanabilmek gibi çok temel yetenekler yer alıyor) bir gen havuzu ekranında sonraki nesle aktarıyorsunuz. Ancak öğrendiğiniz her yeteneği aktarmanız da mümkün değil. Bir sonraki nesle, ancak sürünüzdeki bebek maymun sayısı kadar yeteneği taşıyabiliyorsunuz. Yani sürüde 3 bebek varsa, 3 yeteneği kilitleyip onlarla yolunuza devam etmek durumunda kalıyorsunuz. Diğer öğrendiğiniz yetenekler, o maymunun ölmesi ile birlikte yok olup gidiyor. Bu da sonraki nesilde onları yeniden öğrenmeniz gerektiği anlamına geliyor. Bu oldukça sancılı bir süreç ancak bir yandan da Ancestors gibi bir oyun için son derece mantıklı bir yaklaşım.

EVRİMLEŞMEYİ KOLAY MI SANDINIZ?

Ancestors’a ilk başladığınızda bir süre kendinizi kaptırıp gidemeyeceksiniz. O sırada kopup kaçmanız da işten bile değil. Ancak o ilk keşif anı geldiğinde yaşadığınız heyecan sizi oyuna bağlayacak ve bunların devamı geldikçe daha da içine gireceksiniz. Son derece zor, acımasız ve bezdirici bir oyun Ancestors ancak muhtemelen 10 milyon yıl önce yaşayan atalarımızın yaşamları da bundan farklı değildi…