reklamı kapat

POPÜLER

Android

Android 11’in kilit güvenlik özelliği tüm Android telefonlara geliyor

İnternet devi Google, kısa süre önce önemli bir duyuru yaptı. Yakında Android 11’in kilit güvenlik özelliği tüm Android telefonlara getiriliyor.

Google’dan yapılan açıklamaya göre ilk olarak Android 11’le çıkan kullanılmayan uygulamalara verilen izinlerin otomatik olarak resetlenmesi / iptal olması özelliği, yakında diğer telefonlara da sunulacak.

Spesifik olarak 2021 Aralık ayı itibarıyla Android 6.0 ve üzeri tüm telefonlar, Google Play servisleri üzerinde yapılacak güncelleme ile bu özelliğe kavuşacaklar. Bu adımla milyarlarca cihaz güzel bir güvenlik özelliği kazanmış olacak.

Peki bu özellik tam olarak nedir? Bu özellik, uygulamalara verdiğiniz izinleri kontrol edecek ve örneğin 2-3 ay boyunca kullanmadığınız bir uygulamaya verdiğiniz izinleri otomatik şekilde iptal edecek.

Örneğin uygulamanın birine anlık ihtiyaç olduğu için kamera, mikrofon ve galeri erişim izni verdiniz ve bu uygulamayı bir daha uzun süre kullanmadınız. İşte sistem bunu algılayacak ve güvenliğinizi / gizliliğinizi korumak adına bu izinleri otomatik şekilde iptal edecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android 12 işletim sistemi de aktif olarak yolda

Tüm detaylarına burada yer verdiğimiz Android 12 işletim sistemiyle faydalı bir yenilik geliyor. Bunun arkasında oyun indirme yer alıyor.

Önümüzdeki aylarda tam çıkışı yapılacak yeni işletim sistemiyle kullanıcılar oyunları indirme bitmeden oynamaya başlayabilecek. Bu yenilik spesifik olarak büyük oyunlar için faydalı görünüyor. Bu sayede oyunun tamamı indirilmeden denenebilecek ve sevilmezse indirme durdurulabilecek.

Bu firma tarafından direkt olarak aşağıda gösterilen Google Play Store temelli sistem, Play Asset Delivery destekli oyunlarda görev yapacak. Bu altyapıdaki oyunların geliştiricileri, yükleme bitmeden oyun deneyimi için ekstra bir işlem yapmayacak.

İlginizi Çekebilir

Epic Games tarafından gösterilen göz alıcı sistem