reklamı kapat

POPÜLER

Android 13 eSIM

Android 13 ile beraber çift eSIM kullanımı devreye girebilir

Android 12 işletim sisteminin yerini alacak Android 13 için önemli yenilikler çıkmaya devam ediyor. Bu sefer eSIM merkezde.

2022 sonuna doğru tanıtılacak, genel kullanıma ise 2023 yılında girecek Tiramisu kod adlı yeni işletim sistemi Android 13, görülen bazı kanıtlara göre çift eSIM kullanımını devreye sokabilir. Bu sayede bir Android telefonda iki farklı eSIM’in aynı anda çalışabileceği aktarılıyor. Bunun için yeni bir telefona da gerek olmayacak gibi görünüyor. Çükü altyapı donanım değil yazılım özelinde geliştiriliyor ve yeni dönem için tek bir eSIM çipi yeterli geliyor bilgisi veriliyor. Yeni nesil akıllı telefonlardan fiziksel SIM yuvasının kaldırılması beklenmiyor. Bu açıdan yeni altyapı üç farklı SIM’in aynı anda kullanılmasına (İki dijital ve bir fiziksel) dahi izin verebilir. Bu süreç halen yüzde 100 kesin değil ancak bağlantı seçenekleri yeni yılda ciddi şekilde artırılabilir.

Android 13 için elbette başka bilgilerimiz de var. Resmi olarak duyurulduğu kadarıyla yeni işletim sisteminde bildirimler izne bağlanacak. Bir uygulamayı açtığınız zaman (iOS tarafındaki gibi) bir menü karşınıza gelecek ve burada bildirimlere izin vermeniz ya da izin vermemeniz istenecek. İzin verirseniz uygulamanın bildirimleri gelecek, vermezseniz uygulama bildirim gelmeyecek. Kişiler bu ayarı daha sonra da istediklerini gibi değiştirebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aynı zamanda yeni sürümde arka planda açık olan ve 24 saatlik zaman dilimi içerisinde aşırı oranda pil tüketen uygulamalar kullanıcıya bildirilecek. Bu sayede pilin boşu boşuna tüketilmesinin önüne geçilecek. Bu özellik tüm uygulamalar özelinde çalışacak.

Android 13 yanında bu da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display