reklamı kapat

POPÜLER

Android telefonlarda uygulamaları indirmeden kullanmak artık mümkün

Google geçtiğimiz sene Instant Apps‘i duyurmuş ve bu gelişme Android kullanıcıları arasında büyük heyecan uyandırmıştı. Aradan geçen uzun zamanın ardından bu pratik özellik için test aşamasına ulaşıldı.

İnternet devi olan Google her geçen gün kullanıma sunduğu yeniliklerle hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Firma geçtiğimiz günlerde çevrim dışı arama yapma özelliği duyurmuş ve Google Maps’te araç çağırma devrinin başladığını açıklamıştı. Tüm bu gelişmelerin ardından sıra geçtiğimiz yıl mayıs ayında gün yüzüne çıkan Android Instant Apps‘e geldi. Bu yenilik sayesinde uygulamaları telefonlarımıza indirmeden kullanmanın mümkün olacağı müjdelenmişti ancak o zamandan beri Instant Apps’e dair bir gelişme yaşanmamıştı. Google sonunda bu özelliği test etmeye başladığını duyurdu.

Peki Instant Apps’in amacı tam olarak nedir? Uygulama ilk açıklandığında bu özelliğin daha çok sadece bir kez kullanılacak uygulamalarda kolaylık sağlamayı amaçladığı söylenmişti. Tabii büyük pratiklik sunan özelliğin kullanım alanı bununla sınırlı kalmıyor. Instant Apps kullanıcılara mobil uygulama keşfetme konusunda da büyük bir rahatlık sağlamayı amaçlıyor. Google Play Store‘da beğendiğiniz ancak indirme konusunda emin olmadığınız bir uygulamayı denemek bu sayede kolaylaşıyor. Eğer deneme sürecinin ardından içeriği beğenirseniz her zamanki aşamaları uygulayarak telefonunuza indirebilirsiniz. Beğenmezseniz uygulamayı telefondan kaldırma zahmetine girmenize gerek kalmıyor. Uygulamayı kapatınca içeriğin telefonla bağlantısı kesiliyor.

Şimdilik test aşamasında olan Instant Apps’in önümüzdeki aylarda tüm Android kullanıcılarına açılması bekleniyor.