reklamı kapat

POPÜLER

Android’de mobil bankacılık kullananlarının dikkat etmesi gerekenler

Açık kaynaklı bir platform olan Android sık sık virüsler ve diğer zararlı yazılımlarla baş etmek durumunda kalıyor. Özellikle de Google Play Store dışındaki platformlardan indirilen denetimsiz uygulamalar büyük güvenlik tehditleri oluşturuyor. Tehdit taşıyan bu uygulamalardan bazıları bankaları kendisine hedef alıyor ve Türkiye dahil olmak üzere birçok ülkedeki kullanıcıları etkiliyor.

İnternet dünyasının HTML5‘e geçtiği günümüzde Adobe Flash ise unutulmaya yüz tutmuş durumda. Dolayısıyla da akıllı telefonlarda artık kullanılmıyor. Ancak buna rağmen Flash yüklemek isteyenler 3. parti ve resmi olmayan uygulamalara yöneliyor. Bu uygulamalardan biri ise bankaların giriş ekranını taklit ederek banka bilgilerini çalıyor. Kullanıcılar buraya bilgilerini girdiğinde bu bilgiler kötü niyetli kişilerin eline geçiyor.

İki aşamalı şifre sisteminde mesajla gelen şifre de hemen uygulama sahibine gönderiliyor ve böylece kısa süreli de olsa banka hesabına izinsiz giriş gerçekleştirilebiliyor. Türkiye’deki bankaların uygulamalarının büyük bir bölümünde bu sahte giriş ekranının kullanılabildiği belirtiliyor. ESET’in hazırladığı rapora göre son derece tehlikeli olabilen yazılımdan kurtulmanın tek yolu cihazın güvenlik kısmına giderek Flash’a verilen yetkiyi kaldırmak ve sonrasında uygulamayı telefondan tamamen silmek. Eğer sadece Google Play Store’dan uygulama indiren biriyseniz bu yazılımın sizi etkilemeyeceğini de belirtelim.

YORUMLAR