reklamı kapat

POPÜLER

Android’in babası Andy Rubin’in geliştirdiği Essential’ı farklı kılan özellikler

Android’in kurucuları arasında yer alan Andy Rubin büyük bir merakla beklenen ilk akıllı telefonunu sonunda gün yüzüne çıkarttı. Cihaz tasarımının yanı sıra teknik özellikleriyle de dikkat çekiyor. Fakat Essential’ı tüm bunların haricinde öne çıkartan farklı detaylar da mevcut.

Dahili Depolamada Tek Seçenek

Normalde piyasaya sürülen akıllı telefonları satın alırken birden fazla alternatifimiz bulunuyor. Firmalar tarafından sunulan seçenekler 16 GB’dan başlayıp 128 GB’a kadar erişebiliyor. Her ne kadar 16 GB artık yetersiz bir alternatif olsa da, birçok markanın ilk tercihi oluyor. Essential ise tek bir dahili hafıza seçeneğine sahip: 128 GB. Bu sayede kullanıcılar istedikleri telefona daha düşük ücrete sahip olmak için dahili hafızadan feragat etmek zorunda kalmıyor.

Kamera Farkı

Essential’ın ön kamerası için tercih edilen lens telefonu farklı bir noktaya koyuyor. Şirketin sabitlenmiş hiperfokal lens olarak andığı bu sistem yaklaşık 40 cm ve sonrasını odağa alabiliyor. Bu akıllı telefonlarda görülmemiş bir sistem değil fakat genellikle pek tercih edilmediğinin de altını çizmek gerekiyor.

Logosuz Tasarım

Akıllı telefon üreticilerinin en büyük problemi firma logosunun nereye koyulacağı oluyor. Kimi arka yüzeyi, kimi kameranın yanını tercih ediyor. Fakat tercih ne olursa olsun genellikle ortaya pek hoş bir görüntü çıkmıyor. Essential ise telefonun hiçbir yerine logo koymayarak minimalist bir tasarım tercih ediyor. Renk alternatiflerine baktığımızda ise siyah, gri, beyaz ve yeşili görüyoruz.

Sınırsız Ekran

Essential’da 2560 x 1312 piksel çözünürlüklü 5,71 inç ekran yer alıyor. Böylece oldukça büyük ve sınırsız bir ekrana sahip olmak mümkün. Üstelik cihazın ekranı kenarlardan kavisli olmasıyla da dikkat çekiyor. Bu da piyasaya oldukça nadir bulunan özelliklerden.

Dayanıklılık

Şimdilerde piyasada olan birçok akıllı telefonun gövdesinde alüminyum malzeme kullanılıyor. Bu tercih cihazların daha hafif olmasına yardımcı olurken, darbelere de daha açık bir hale getiriyor. Essential ise titanyum ve seramik malzeme kullanıyor. Böylece darbelerle telefonun zarar görme ihtimali azaltılıyor.

Essential

Operatör Sınırlaması Yok

Essential tarafından listelenen ağ bilgilerine bakılırsa bu yeni akıllı telefon dünya genelinde hizmet veren tüm büyük GSM operatörleriyle birlikte kullanılabilecek. Böylece cihaz için bölge sınırlandırması yapılmamış olacak.

Andy Rubin’in gizemli telefonu Essential’ın teknik özelliklerine dair tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz.