reklamı kapat

POPÜLER

Andy Rubin’in geliştirdiği Essential’ın satışlarında büyük hayal kırıklığı

Android’in yaratıcılarından biri olan Andy Rubin aylar önce gizemli telefonu Essential‘ı duyurduğunda büyük merak uyandırmayı başarmıştı. Telefon özellikle farklı tarzıyla ön plana çıkmıştı. Fakat görünen o ki bu heyecan telefonun satışlarına pek yansımadı!

Hatırlayacağınız üzere Essential Phone için ön satışlar 17 Ağustos‘tan itibaren başladı. Bir araştırma şirketinin çalışmasına bakılırsa o zamandan bu yana sadece 5 bin cihaz satışı gerçekleştirildi. Araştırmada kullanılan veriler telefon ve diğer cihazları Amerika’nın dört bir yanına gönderen BayStreet Research‘ten geliyor. Kullanılan yöntemin doğruluğunu sorgulamak mümkün olsa da, satışların istenen seviyede olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Doğrusu rekabetin oldukça çetin olduğu akıllı telefon pazarında ciddi bir başarı elde etmek fazlasıyla zor. Piyasaya sıfırdan giren bir marka olan Essential’ın da önce kendini kanıtlaması gerekiyor. Elbette Essential piyasaya çıkmadan önce yapılan hatalar da satışları ciddi oranda etkiliyor. Başarılı bir tanıtım çalışmasıyla cihazın ilk aşamada gördüğü ilgi büyük oranda artırılabilirdi. Üstelik bu telefonun başlangıçta Sprint isimli mobil operatör anlaşmalarıyla mağaza satışsına çıkması da potansiyel alıcıların kararını etkilemiş gibi görünüyor. Telefonun 700 dolardan satılması, beyaz renkli versiyonunun bulunamaması ve stok sıkıntıları da bu rakamı ciddi oranda etkiliyor.

Öte yandan telefonun satışı Amazon, Best Buy ve Essential‘ın kendi internet sitesi üzerinden de devam ediyor. Bu platformların satışlarda daha başarılı olduğu dile getiriliyor. Yine de Essential Phone’un ciddi bir başarı elde edebilmesi için daha çok çabalaması gerekiyor.

İLGİLİ HABERLER