reklamı kapat

POPÜLER

Anduril

Anduril Industries savunma için özel bir roket üretti: “Roadrunner”

Oculus Rift’in arkasındaki Amerikalı girişimci Palmer Luckey’nin şirketi Anduril Industries savunma için dikey iniş ve kalkış yapabilen özel bir roket üretti.

Renkli kişilik Palmer Luckey, kendisini teknoloji dünyasında VR yani sanal gerçeklik alanında öne çıkardı ancak uzun zamandır kapalı kapılar ardında savunma sanayi odaklı çalışmalar da yapıyor. Bu çalışmaların merkezinde kurduğu Anduril Industries şirketi yer alıyor, bu ABD’de hayat bulan girişim bugün karşımıza Roadrunner ile çıkıyor. Düşük maliyet odağında hazırlanan bir roket olan ve iki farklı sürümü bulunan Roadrunner, dikey olarak iniş ile kalkış yapabiliyor ve uzaktan kontrol edilebiliyor. Otonom olarak da görev yapabilen roket, spesifik olarak son yıllarda sayıları inanılmaz artan drone saldırılarına karşı hazırlanmış durumda. “Kötü niyetli aktörler Amerika Birleşik Devletleri ve dünyanın dört bir yanındaki müttefiklerimizin personelini, altyapısını ve varlıklarını tehdit etmek adına giderek daha fazla orada devlete ait ya da ticari olarak kullanılabilen drone’ları kullanıyor. (İki ülkedeki Amerikan güçleri 2021’in başından Mart 2023’e kadar 78 drone saldırısıyla vurulmuş)” diyen şirket, Roadrunner ile bu tehditleri direkt olarak havada yok edebileceklerini açıklıyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Roadrunner düşük maliyet odağında olağanüstü performansa sahip çift jet motorlu otonom bir hava aracı.” açıklaması yapılan roketin bir de daha ölümcül Roadrunner-M versiyonu bulunuyor.

Bu sürüm için, “Roadrunner-M, 100 kata kadar daha pahalı olan büyük uçaklar da dahil olmak üzere, bir dizi hava tehdidini hızla tespit edebilen, önleyebilen ve imha edebilen bir seçenek. “ açıklamasını geçen firma, saldırı yapmadığı zaman yeniden kullanılabilen ve böylelikle büyük maddi avantaj getirebilen çözümüyle hava savunmasına farklı bir yaklaşım getiriyor.

Kalkış ve taşıma için kutu diyebileceğimiz özel bir bölümle gelen ve kullanıma bugün itibarıyla hazır olduğu aktarılan roketi, ABD ordusunun önümüzdeki aylarda aktif olarak test etmeye başlayacağı belirtiliyor. Roadrunner’ın diğer ülkelerin birliklerine gidip gitmeyeceği henüz tam olarak net değil. Roketin tanıtım videosunu hemen aşağıda izleyebilirsiniz:

Anduril Industries imzalı roket yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli