reklamı kapat

POPÜLER

Anno 2070 incelemesi

Her yeni oyunuyla birlikte kalitesini arttıran Anno serisinin gelecek temalı ilk oyunu 2070, tahminsel bir senaryoya sırtını yaslasa da aslında hepimizi bekleyen muhtemel bir sona odaklanıyor. Bundan yaklaşık 60 sene sonra küresel ısınmanın etkileri baş gösteriyor ve kutupların tamamı eriyerek dünyayı büyük bir su havuzuna dönüştürüyor. Geçmişte savaşlarla belirlenen sınırlar, bu kez doğa ananın keyfi doğrultusunda yeniden şekilleniyor ve insanoğlu bu felaketten sağ çıkmaya çalışıyor. Fikren ayrılmayı her daim başaran kodu bozuk insan soyu, bu felaket sonrası da kendi içinde ayrışıyor ve üç gruba bölünüyor. The Eden Initiative, doğanın daha fazla kirletilmesine izin vermek istemeyen çevrecilerden oluşurken, The Global Trust ise kapitalist düzenin yıkılamayacağını gözler önüne seren ve sadece büyümeyi amaçlayan bir grup. S.A.A.T ise, teknolojisi ile ayakta duran apolitik destekçi durumunda.

DOĞAYLA BAŞ BAŞA
Anno 2070’in en can alıcı noktası hem hikayeyi oluşturan hem de oyuna derinlik katan çevresel etmenler. Önceki oyunlardan aşina olduğumuz adalara genişleyerek büyüme mantığı yeni oyunda da yerini koruyor ancak bu kez etrafımızda o kadar narin bir ekosistem var ki attığımız her adımı elli kere düşünmemiz gerekiyor. Şehirlerimizi kurarken ekonomimizi düşündüğümüz kadar doğaya verdiğimiz zararı da düşünmek zorunda kalıyoruz, aksi takdirde doğa ana pek çok şekilde bizi cezalandıracak bir yol buluyor. Tamamen seçtiğiniz fraksiyona göre değişen halkınızın ihtiyaçlarını düşünmeli ve onları tatmin ettikçe artan vergilerle geleceğinizi kurmalısınız. Kaynakların kıt ve adalara bölünmüş bir şekilde dağılması sebebiyle hem güzergahınızı hem de yerleşiminizi çok iyi analiz etmeniz gerekiyor. Anno’nun kendisine has teoride basit ancak pratikte karışıklaşabilen yapısına aşina değilseniz tökezlemeniz olası, üstelik herhangi bir eğitim bölümü bulunmayan oyunun tek kişilik senaryo modu oyuna alışalım diye öyle yavaş ve tek düze ilerliyor ki yeter diyip kapatmanız da mümkün.

YİNE Mİ SEN?
Elimizdekinin bir Ubisoft oyunu olduğunu görünce ister istemez Uplay çilesine kendimizi hazırlamamız gerekiyor. Bunun yanında türe farklılık katmadan ancak muadillerinin de gerisinde kalmadan görsel ve işitsel anlamda görevini başarıyla yerine getiriyor Anno 2070. Yer yer çizgiselliğe kayan yapısına uyum sağlayabilirseniz sizleri uzun süre oyalayacak bu oyunu denemenizde fayda var, bizden söylemesi.