reklamı kapat

POPÜLER

Apple App Store iOS epic games

App Store içindeki dolandırıcı uygulamalara Apple’dan hamle geldi

Teknoloji devi Apple’ın uygulama marketi App Store, geçtiğimiz hafta kötü bir haberle gündeme gelmişti. İşte bu konuda yeni bir gelişme var.

Geçtiğimiz hafta ortaya çıktığı kadarıyla App Store içerisinde sahte yorum satın alarakfonksiyonel olmayan” uygulamaları kullanıma sunanlar bulunuyor. Başka bir açıklama tarzıyla tam olarak söylendiği gibi işe yaramayan uygulamaları, sahte yorumlar ile “güzelmiş gibi gösteren” ve bu şekilde kişileri kandırarak yılda milyonlarca dolar para kazanan uygulama geliştiricileri bulunuyor. İşte bu konuya Apple adım atmaya başladı. Ortaya çıkan haberler sonrasında firma “mantıksız derecede yüksek” uygulama için satın alma rakamlarını engellemeye başladı. Firma burada dolandırıcı uygulamaların istedikleri uçuk fiyatları “kullanıcıya sunulan özelliklerin ve içeriğin değerini yansıtmaz” açıklaması üzerinden engelliyor ve bu çok güzel görünüyor. Artık marketin bu konuda daha derin ve yakında takip edileceği belirtiliyor.

Apple’ın adımına rağmen uygulama yorumlarının mutlaka çok iyi incelenmesi, çok iyi yorumlardan şüphe duyulması ve özellikle aylık aboneliklerin zaman zaman takip edilmesi gerekiyor. Bazı unutulan abonelikler üzerinden “sahtekarlar” çok büyük paralar kazanabiliyor. Bu kişiler yüzünden işini iyi yapan uygulama geliştiriciler ciddi oranda zarar görebiliyor.

Apple geçtiğimiz aylarda App Store odaklı önemli bir adım atmıştı

Apple uygulama geliştiricilerin uygulama satışları üzerinden elde ettikleri gelirin (Şirket ufak ya da büyük olsun) yüzde 30’unu komisyon olarak kendisine alıyordu. Ancak bu durum artık geliri 1 milyon dolardan düşük olan uygulama geliştiricileri için değişti. Artık bu geliştiricilerin gelirinden yüzde 30 değil yüzde 15 kesinti yapılıyor.

Bu da ufak sayılacak geliştiricilerin büyümesine biraz daha yardımcı oluyor. 1 Ocak 2021 itibarıyla kesin olarak başlayacak yeni dönem, “App Store Small Business Program” kapsamında yapılıyor ve Covid-19 döneminde oldukça mantıklı görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Son dönemde gördüğümüz en özel otomobil