reklamı kapat

POPÜLER

app store

App Store’da dolandırıcı uygulamaların sayısı artıyor

Apple, App Store’u çok sıkı bir denetim altında tutuyor ve uygulamaların kurallara uygun olması için elinden geleni yapıyor.

Fakat yine de bazı kötü niyetli uygulama geliştiriciler bu kuralların etrafından dolaşarak haksız kazanç elde etmenin yolunu bulabiliyor. Son zamanlarda ortaya çıkan yeni bir dolandırıcılık yöntemi ise uygulama kullanıcılarının yanlışlıkla yüzlerce dolarlık uygulama içi satın alım yapmasına neden oluyor. Belirtilenlere göre bazı uygulamalar telefona ücretsiz olarak indirilebiliyor fakat uygulama içi satın alımlardan büyük bir vurgun yapıyor. Uygulama açıldığında 7 günlük hizmet alınabilmesi için 99 dolarlık bir ödeme yapılması gerektiğine dair bir uyarı penceresi gösteriliyor. Bu ödemenin yapılabilmesi içinse home tuşuna dokunmak yeterli oluyor. Hal böyle olunca kullanıcı yanlışlıkla home tuşuna dokunursa ödeme gerçekleşiyor.


Ayrıca eğer fark edilmezse uygulama üyeliği başladığı için her 7 günlük periyotta 99 dolarlık ödeme alınıyor. Dolayısıyla uygulama tek kullanıcıdan ayda 400 dolar kazanabiliyor. Sadece 200 kişi bu tuzağa düşse ayda 80 bin dolar ve yılda 960 bin dolar haksız kazanç elde ediliyor. Apple gelirlerden yüzde 30 kesinti yaptığı için tek uygulamadan Apple’ın payı yılda 288 bin dolar oluyor. Bu şekilde birden fazla uygulama bulunduğu düşünülürse olayın ciddiyeti daha iyi anlaşılıyor. Apple’ın kısa süre içerisinde bu dolandırıcılığa son vermesi bekleniyor.