reklamı kapat

POPÜLER

app store

App Store’daki uygulama isimleri karmaşası son buluyor

App Store’da zaman zaman yenilikler yapan Apple, küçük ama önemli değişikliklere gidiyor. Bu değişikliklerle birlikte kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi hedefliyor. Mağazada yeni yapılan bir değişiklik sayesinde uygulama isimlerindeki karmaşıklık ortadan kalkıyor.

Eğer iOS kullanıcısıysanız App Store’da bazı uygulama isimlerinde gereksiz yere eklerin kullanıldığını görmüşsünüzdür. Uygulama isminin yanında “ücretsiz” veya “indirimli” olduğunu belirten bazı ibarelere yer veriliyor. Bu açıklamalar sayesinde uygulamalar daha ilgi çekici hale getiriliyor ve kullanıcıların bu uygulamalara göz gezdirmesi sağlanıyor. Ancak bundan sonra uygulamaların isminde böyle görüntü kirliliği yaratan açıklamalara rastlamayacağız.

App Store ile ilgili olarak politikalarında bazı değişikliklere giden Apple, bundan böyle uygulama isimlerinde değişiklik yapıyor. Uygulama geliştiricilerin uygulama isimlerinde ücretsiz gibi açıklamalarda bulunmasının önüne geçiliyor. Apple yaptığı açıklamada uygulamaların fiyatlarında değişiklik yapıldığı zamanlarda bunla ilgili bilginin uygulama isminde değil, uygulama sayfasındaki açıklama yerinde belirtilmesini istiyor. Bu kuralı çiğneyen uygulamalar mağazaya kabul edilmiyor. Halihazırda yayında olan uygulamaların ise Apple’ın istediği şekilde düzenlenmesi isteniyor.

Uygulama mağazasındaki bu yeniliğin oldukça mantıklı olduğuun söyleyebiliriz. Kullanıcılar artık bir uygulamayı aratırken uygulama isimlerindeki laf kalabalıklarıyla uğraşmak zorunda kalmayacak. Böylece istenen her uygulama çok rahat bir şekilde bulunabilecek.