reklamı kapat

POPÜLER

app store

App Store’da artık eski uygulamalara ulaşılamıyor

Apple geçen haftalarda yayınladığı iOS güncellemelesiyle birlikte 32 bit uygulamaların kaldırılacağının sinyalini vermişti. Eski bir uygulama açılmak istendiğinde bir sonraki iOS sürümlerinde bu uygulamanın çalışmayacağı ve geliştiricinin bir güncelleme yayınlaması gerektiği yönünde uyarı veriliyordu. Merakla beklenen WWDC17 etkinliğinin başlamasına saatler kala mağazadaki 32 bit uygulamalar kaldırıldı.

Bundan böyle App Store’da eski bir uygulama arandığında bu uygulamanın sayfasına ulaşmak mümkün olmuyor. Bu uygulamalara ulaşabilmenin tek yolu ise internette iTunes üzerinden arama yapmak. Hal böyle olunca Apple uygulama geliştiricilere önemli bir uyarıda bulunmuş oluyor. Eğer geliştiriciler uygulamalarının görünür kalmasını istiyorsa 64 bit için güncelleme yapmak durumunda. Aksi takdirde uygulamalar hiçbir aramada çıkmayacağı için indirme rakamları oldukça azalacak.

Şu anda 32 bit uygulamalar halen kullanılabiliyor fakat iOS 11 ile birlikte bu uygulamaların tamamen tarihe karışması bekleniyor. Apple aramalardan eski uygulamaları kaldırarak yeni iOS kullanıcılarının 64 bit geçisinde sorun yaşamasını istemiyor gibi görünüyor.

64 bit uygulamaların 32 bite göre bazı avantajları bulunuyor. Performans konusunda gözle görülür bir değişiklik olmuyor verilerin daha iyi şifrelenmesi sağlandığı için güvenlik artıyor. Ayrıca 64 bit’e tamamen geçiş yapılması eskiyle bağın koparılıp yeni bir dönemin başlatılması açısından önem taşıyor. iOS 11’in tam olarak neler getireceğini bu akşam saat 8’de gerçekleşecek WWDC17 etkinliğinde öğreneceğiz.