reklamı kapat

POPÜLER

Apple App Store

Apple, App Store içerisinde gizlenen uygulama dönemini başlattı

Teknoloji devi Apple kısa süre önce bir adım attı ve uygulama marketi App Store içerisinde gizli uygulama dönemini başlattı.

Apple dünyasının uygulama merkezi App Store, artık kategoriler, öneriler, popüler uygulama listeleri, arama sonuçları veya hazırlanan diğer listelerde görünmeyen uygulamalara da ev sahipliği yapacak. Bu uygulamalara erişim sadece direkt bağlantı üzerinden sağlanacak. Peki bunun tam olarak amacı ne? Apple, çok kısıtlı kitlelere özel olarak hazırlanan bazı uygulamalara sadece sağlanan özel bağlantı üzerinden erişim sağlanmasını istiyor. Bu sayede marketin odağı herkese açık, herkes için olan uygulamalara kaydırılıyor. Bunu uzun zamandır isteyen uygulama geliştiriciler ve şirketler bulunuyor.

Örneğin bu sadece özel bağlantı ile erişim sağlanabilecek uygulamalar, belirli fiziksel etkinlikler, şirket çalışanlarına özel içerikler ve araştırma projelerinde kullanılabilir. Bu uygulamaları App Store merkezli olarak gizleyecek olmasına rağmen denetimi elden bırakmayacak yani kontrol elinde olacak Apple, süreci Apple Store’un resmi olarak bulunduğu Türkiye gibi her ülkede aktif etmiş durumda.

Yeni ve eski uygulamaları App Store’da görünmeyecek şekilde bağlantı üzerinden dağıtmak adına geliştiricilerin Apple’a başvurması gerekecek. Bu süreç bitmemiş uygulamalar içinse uygulanamayacak. Yani gizli uygulama altyapısı bir test sistemi gibi kullanılmayacak. Gizli uygulamalara bağlantıya sahip her kişi de erişebilecek. Bu açıdan uygulamalar App Store içerisinde gizli, bağlantıyı elde eden herkese ise açık olacak.

İlginizi Çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle