reklamı kapat

POPÜLER

iOS 11 ile birlikte uygulamalarda bir dönem sona eriyor

iPhone 5s’te 64 bit işlemciye geçiş yaparak önemli bir adıma imza atan Apple, o dönemde diğer şirketlerin henüz yapmadığı bu yenilikle dikkatleri üzerine çekmişti. Bu geçişe rağmen yaklaşık 3 yıldır 32 bit uygulamaların kullanımına izin veriliyordu. Ancak görünüşe bakılırsa yakın zamanda 32 bit uygulamalar tamamen tarihe karışıyor. 

Advertisement

iOS 10.3’ün geliştirici betasını kullananlar yeni bir uyarı mesajı keşfetmiş durumda. Buna göre 32 bitlik uygulamalara girilmek istendiğinde bu uygulamanın yakın zamanda kullanılamaz hale geleceği ve geliştiricinin uygulamayı güncellemesi gerektiği ifade ediliyor. 2015 yılından beri Apple, yalnızca 64 bit uygulamaların mağazaya yüklenmesine olanak tanıyor ancak var olan 32 bit uygulamaların kullanımına izin veriyordu. Uyarıda gelecek iOS versiyonlarında desteğin kesileceği söylendiğini göz önünde bulundurursak iOS 11 ile bu desteğin çekilebileceğini söyleyebiliriz.


Eğer düşünüldüğü gibi iOS 11 tamamen 64 bit odaklı olursa iPhone 5s ve 4. nesil iPad’den daha eski modelleri kullananlar artık uygulamalarına güncelleme alamayacaklar. Tabii cihazların eski olması sebebiyle artık iOS güncellemeleri de bu cihazlara gelmeyecek. Dolayısıyla eski cihaz sahipleri güncel uygulamalar kullanmak isterse 64 bit cihazlara geçiş yapmak durumunda kalacak. Eski cihaz kullanıcıları için bu durum biraz can sıkıcı olabilir ancak uygulamaların daha iyi çalışması açısından bu kararın oldukça yerinde ve geliştiriciler tarafından da beklenen bir karar olduğunu belirtelim.