reklamı kapat

POPÜLER

Google Android

Google, Android dünyası için beklenen adımı atıyor

Android ekosistemini yaratıcısı Google, platform için uzun süredir beklenen bir adımı en sonunda atıyor. Yeni kurallar daha iyi uygulamalara işaret ediyor.

Teknoloji devi Apple, hatırlarsınız WWDC 2017 Geliştiriciler Konferansı öncesinde 32-bit uygulamaları App Store içerisinde çıkartmıştı. iPhone 5s ile 64-bit işlemci devrini başlatan ve uygulamaların da 64-bit destekli olmasını isteyen şirket, bu dönüşümde neredeyse hiç sorun yaşamadı. Bu konuda sıra Google‘a geldi. Kısa süre önce resmi bir açıklama yapan şirket, 2019 Ağustos ayından sonra tüm Android uygulamalarının 64-bit desteği vermesini zorunlu kıldı. Apple’dan farklı olarak 32-bit desteğini kesmeyecek şirket, sadedece gelecek uyum sorunlarını ortadan kaldırmak istiyor. Çünkü sadece 64-bit destekli işlemcisi bulunan akıllı telefonların yakında hayatımıza gireceği söyleniyor. Bu yüzden internet devi sürece şimdiden hazırlanmak istiyor. 64-bit uygulamalar 32-bit uygulamalara göre çok büyük performans farkları getirmiyor ancak yeni işlemcilere uyum sorununu olmaması için kesinlikle kullanılması gerekiyor.

Google, Android dünyasına başka kurallar da getirdi

Şirket zorunlu 64-bit desteği yanında bazı diğer değişikler de yaptı. Örneğin geliştiricilerin 2018 Ağustos ayında itibaren tüm uygulamalarında Android Oreo programlama arayüzüne uymasını istiyor. Bu noktada Oreo desteğinden bahsetmeyen şirket, söylendiğimiz gibi geleceğe hazırlıkları erken başlatmak istiyor.