reklamı kapat

POPÜLER

app store

iOS 11 ile birlikte 200 bin uygulama tarihe karışabilir

Bu yıl piyasaya sürülecek yeni iPhone modelleri kadar bu cihazlarla birlikte gelecek olan yeni iOS 11 de büyük bir merakla bekleniyor. İşletim sisteminde ne gibi yeniliklerin olacağını tam olarak bilemesek de neler olmayacağını biliyoruz. Yıllardır güncellenmemiş olan yüzbinlerce uygulamanın iOS 11 ile birlikte tarihin tozlu sayfalarına gömüleceği söyleniyor.

Daha önce de belirttiğimiz üzere iOS 11 ile birlikte 64 bit uygulamalar artık bir alternatif değil, zorunluluk haline geliyor. Daha önce 64 bit desteklemeyen uygulamaları engellemeyen ancak geçiş için belirli bir süre tanıyan Apple’ın iOS 11 ile birlikte 64 bit uygulamaları zorunlu hale getireceği belirtiliyor. iOS 10.3’ün betalarında eski bir uygulama çalıştırılmak istendiğinde bu uygulamanın gelecek güncellemelerde çalışmayabileceği söylenerek iOS 11 işaret edilmişti. Şimdi ise bu güncellemeden ne kadar fazla uygulamanın etkileneceği gün yüzüne çıktı.

Belirtilenlere göre App Store’daki uygulamaların yüzde 92’si güncel durumda. Ancak yüzde 8’lik bir dilimin eski olduğu ve 64 bit desteği sunmadığı belirtiliyor. Bu oran, yaklaşık olarak 200 bin uygulamaya tekabül ediyor. Eğer iOS 11 beklendiği üzere 32 bit desteğini keserse iOS 11 yayınlandığı anda bu uygulamalar kullanılamaz hale gelecek. Önemli uygulamaların neredeyse tamamı güncel olduğu için son kullanıcı için bu durum pek bir şey ifade etmiyor. Ancak yine de 200 bin büyük bir sayı ve bunların arasında başarılı uygulamaların da bulunduğunu düşünürsek geliştiricilerin uygulamalarını güncellemesi hem kendileri hem de kullanıcılar adına iyi bir adım olacaktır.

YORUMLAR