reklamı kapat

POPÜLER

iOS 9’da uygulama geliştiriciler eski cihazlara destek vermeyebilir

WWDC 2015’te iOS 9’u duyuran Apple, iOS 8 ile destek verdiği tüm cihazlara olan desteğini sürdürerek takdir toplamıştı. iPhone 4s ve iPad 2‘den bu yana devam eden destek, yıllanmış cihazların bile son sürümden mahrum kalmayacağını gösteriyordu. Ancak son gelen bilgilere bakılırsa durum tam olarak böyle değil.

Bilindiği üzere iPhone 5s ve 4. nesil iPad ile birlikte Apple cephesinde 64 bit’li işlemciler kullanılmaya başladı. Daha eski cihazlara destek veren geliştiriciler, farklı işlemci yapısı nedeniyle fazladan zaman harcıyordu. iOS 9 ile birlikte artık geliştiriciler eski cihazlara destek verip vermeyeceğini kendi seçebilecek. Eğer geliştirilen uygulama yalnızca 64 bit cihazlara özel ise 64 bit mimariye sahip işlemciyle gelmeyen telefon ve tabletlerde bu uygulama mağazada görüntülenemeyecek.

Yeni cihazlara uygun uygulamalar geliştirmek daha kolay olduğundan ve 64 bit ile daha gelişmiş uygulamalar yapılabildiğinden ötürü geliştiricilerin eski uygulamalara verdiği desteği çekmesi bekleniyor. Bu da en yeni uygulamaları kullanmak isteyene iPhone ve iPad kullanıcılarının daha yeni cihazlara geçmesi gerektiğini gösteriyor.

YORUMLAR