reklamı kapat

POPÜLER

iOS 13

Apple tarafından açıklanan önemli iOS 13 başarısı

Apple, en yeni mobil işletim sistemi iOS 13 ile çok da sürpriz olmayan önemli bir başarıya imza attı. İşletim sistemi hızla kapsama alanını artırıyor.

Resmi olarak 19 Eylül akşamında indirmeye açılan iOS 13, açıklandığı kadarıyla kullanımdaki tüm iPhone modellerinin şimdiden yüzde 50’sine yüklenmiş durumda. Geniş destek sayesinde kısa sürede milyonlarca farklı cihaza ulaşan işletim sistemi, bu açıdan gerçekten ses getirmeyi biliyor. Söylendiği kadarıyla satışa çıkan iPhone’ların yüzde 41’i halen iOS 12 işletim sistemini kullanıyor. Yüzde 9’luk kesim ise iOS 11 ve daha eski sürümlerde kalmayı sürdürüyor. Son dört yılı içerisinde çıkan iPhone’larda yüzde 55’lik iOS 13 benimseme oranına ulaştığını aktaran Apple, iPadOS hakkında da bilgiler veriyor. Söylendiği kadarıyla yeni sürüm destekli tüm iPad modellerinin yüzde 33’üne yüklenmiş durumda. Burada yeni sürüme geçiş oranı düşük kalmış gibi görünüyor. Halen satışa çıkan iPad’lerin yüzde 51’i iOS 12 işletim sistemini kullanıyor. Geri kalan yüzde 16’lık kesimde ise iOS 11 ve altı sürümler kullanılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 13 hangi cihazlara destek veriyor?

Açıklandığı kadarıyla iPhone XS Max, iPhone XS, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8 Plus, iPhone 8, iPhone 7 Plus, iPhone 7, iPhone 6s Plus, iPhone 6s ve iPhone SE modelleri yeni sürüme geçiyor. iPhone 11 ailesi ise kutusundan direkt olarak yeni sürümle çıkıyor.

iPadOS hangi cihazlara destek veriyor?

Açıklandığı kadarıyla 12.9 inç iPad Pro, 11 inç iPad Pro, 10,5 inç iPad Pro, 9,7 inç iPad Pro, iPad (7. nesil), iPad (6. nesil), iPad (5. nesil), iPad mini (5. nesil), iPad mini 4, iPad Air (3. nesil) ve iPad Air 2 modelleri yeni sürüme geçiyor.

İlgili Video