reklamı kapat

POPÜLER

Kablosuz kulaklık uçuş sırasında alev aldı

Samsung‘un üstünden bir türlü atamadığı patlama skandalının ardından pil problemleri şimdi de kendini farklı bir ürün segmentinde gösterdi. Uçuş sırasında markası açıklanmayan bir kulaklık yolcunun kulağındayken patladı.

Avustralya Ulaşım Güvenliği Departmanı’nın (ATSB) yaptığı açıklamaya göre geçtiğimiz şubat ayında gerçekleşen uçuş sırasında yolculardan birinin kulak üstü kulaklığı alev aldı. Yolcu uyurken gerçekleşen hadisede kablosuz kulaklığın pilinin aşırı ısınma sebebiyle alev aldığı düşünülüyor. Beijing’den Melbourne’a giden uçakta gerçekleşen olayda kulaklıktan müzik dinlerken bir yandan uyuyan yolcunun patlama sesiyle uyandığı belirtiliyor. Yüzünde ve ellerinde yanıklar olan yolcunun panikle kulaklığı yere attığı, uçuş görevlilerinin ise olaya hızla müdahale ettiği açıklandı.

Yapılan açıklamada kulaklığın marka/modeli ise paylaşılmıyor. Problemin pil odaklı olduğu konusuna vurgu yapan ATSB’nin marka/model paylaşmaması ise akıllarda güvenliğe yönelik soru işaretleri oluşturuyor. Pilin ve kulaklığın dışındaki malzemenin eriyip uçak zeminine yapıştığı da detaylar arasında. Patlamanın ardından lityum iyon pillerin güvenliği de yeniden gündem konusu olmuş durumda. Özellikle Samsung’un Galaxy Note7 ile yaşadığı global sıkıntının ardından araştırmacıların patlama riskini ortadan kaldıran pil teknolojileri üzerine çalışmalar yaptığını aktarmıştık. Aynı şekilde artık “yetersiz” görülen lityum iyon pillerin yerine yeni bir pil teknolojisinin geliştirilme çalışmaları da devam ediyor.

YORUMLAR