reklamı kapat

POPÜLER

exploded battery

Akıllı telefonların “pil patlama” sorunu Nobel ödüllü yöntemle kaydedildi [Video]

Elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonların patlama ihtimali oldukça korkutucu. Söz konusu patlamaların açıklaması ise genelde pil üzerinden yapılıyor. Peki pil patlamalarına ne sebep oluyor?

Stanford Üniversitesi ve SLAC Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı araştırmacıları bir araya gelerek akıllı telefonlardaki pil patlama problemine sebep olan etmeni mercek altına aldı. Bunun içinse ekip bu yıl Nobel ödülü kazanan cyro-EM (cryo-electron microscopy) yöntemini kullandı. Söz konusu bu teknik kullanıcılara ellerindeki örnekleri sıvı nitrojen içinde hızla dondurma imkanı tanıyor. Bu sayede kullanıcılar dondurulmuş örneğin daha net fotoğrafını çekebiliyor.

Cryo-EM sayesinde araştırmacılar dendritlerin daha net görselini elde etmeyi başarmıştı. Daha önce bir yazımızda da anlatmıştık. Dendritler şarj sırasında pozitif kutuptan diğer elektroda geçerken kısa devre yaratan mikroskobik lityum fiberler. Bu kısa devre sonucu piller alev alabiliyor ve hatta patlayabiliyor. Bu yüzden dendritlerde oluşan hatanın gözlemlenmesi bizi çözüme götürebilir. 400 bin kez yakınlaştırılarak incelenen görsellerde dendritlerin yapısı elektron mikroskobuyla elde edilen verilerden farklılık gösteriyor. Böylesine detaylı bir inceleme dendritlerin yaşadığı değişimi de gözler önüne seriyor. Rice Üniversitesinin lityum-metal pil geliştirmeye çalıştığı çalışmada yaşanan en büyük sıkıntı da dendritlerdi. Stanford Üniversitesinin araştırması da lityum metal piller üzerinde gerçekleştiriliyor.

Pil sorunu çözülebilir mi?

Elde edilen videoda dendritlerdeki bozulma ve problem çıkaran noktalar daha net bir şekilde gözlemlenebiliyor. Bu da ufuktaki yeni pil alternatiflerini geliştirirken şüphesiz araştırmacıların çalışmalarını etkileyecek bir keşif olarak çalışmaya yansıyor. Hatırlarsanız lityum iyon pil teknolojisi yerine araştırmacılar en son asfalt lityum-metal pil geliştirmeye odaklanmıştı. Rice Üniversitesinin yaptığı bu araştırma daha hızlı şarj olan ve kısa devre ihtimali daha düşük piller ortaya çıkarmıştı. Dendritlerdeki sorunun keşfiyle Rice Üniversitesinin araştırmasının da seyri değişebilir. Yakın gelecekte lityum iyon pillere tamamen veda edebiliriz.

VİDEO