reklamı kapat

POPÜLER

App Store’daki uygulamaların indirilme sayıları işte böyle manipüle ediliyor

Uygulamaların indirilme sayıları artıkça popüleriteleri de aynı oranda artış gösteriyor. Milyonlarca indirmeye ulaşan uygulamalar “en çok indirilenler” kısmında kendine yer ediyor ve daha büyük kitlelere ulaşabiliyor. Bu sistemi kötü niyetli olarak kullanan Çin‘de ise çok fazla telefondan aynı uygulamalar tekrar tekrar yüklenerek istenen uygulama en çok indirilenlerin arasında yer alması sağlanıyor.

TechinAsia sitesinin yayınladığı fotoğrafta önünde yüzlerce iPhone bulunan bir kadın görülüyor. İddialara göre bu çalışan, yukarılara çıkarılacak uygulamayı defalarca her telefona indiriyor, siliyor ve işlemi tekrarlıyor. Bu sayede sistem devamlı olarak farklı telefonlardan indirmeler tespit ettiği için bunları gerçek gibi algılıyor ve uygulamayı en çok indirilenlerin arasında gösteriyor. Çin’de bu şekilde çalıştırılan yüzlerce kişi olduğu düşünülüyor.

Uygulamasını yukarılarda görmek isteyen geliştiricilerin ciddi bir miktarda parayı gözden çıkarması gerekiyor. Bir uygulamanın en iyi ücretsiz 10 uygulama arasında yer alması için 11 bin 200 dolar ödenmesi isteniyor.  Devamlı olarak ilk 10 içerisinde tutmanın bedeli ise haftalık tam 65 bin dolar.

Apple indirme sayısının kötü niyetli kullanılmaması adına adımlar atıyor ancak farklı telefonlardan indirilen uygulamaların filtreye takılması epey zor oluyor. Dolayısıyla Çin’li çalışanların istediği uygulamayı ilk 10’a sokmasının önünde şimdilik hiçbir engel bulunmuyor.