reklamı kapat

POPÜLER

Apple AirPlay’e rakip Google Cast for Audio tanıtıldı [Video]

Daha önce Chromecast ile telefon ve televizyon arasında video aktarımı yapabilmeyi mümkün kılan Google, şimdi de Apple AirPlay’e rakip müzik aktarımı yapabilen servisini kullanıma açıyor.

Google’ın meşhur Google Cast ailesine “Google Cast for Audio” ismiyle dahil olan hizmet, her yerde yüksek kaliteli müzik dinleme imkanı sunuyor. Yalnızca Google Cast destekli bluetooth hoparlörlerde kullanılabilen servis, müzikleri direkt olarak bulut servisinden alıyor. Böylece telefonun şarjını tüketmiyor ve bulut üzerinden yüksek kaliteli müzik aktarımı gerçekleştirebiliyor. Söz konusu hoparlörlerin Deezer, Google Play Music, iHeartRadio, NPR One, Pandora, Rdio ve TuneIn uygulamalarıyla uyumlu olarak çalışacağı belirtiyor. Ayrıca ileri tarihlerde bu listenin daha da genişletileceği de verilen bilgiler arasında.

Kolay kullanımıyla dikkat çeken servis, istenen müzik seçildikten sonra tek tuş aracılığıyla aktif edilebiliyor. Müzik yayınları yalnızca Android ve iOS üzerinde değil, web üzerinden de yapılabiliyor. Dolayısıyla hizmeti kullanmak için herhangi bir tablet, telefon veya bilgisayardan internete bağlanmak yeterli oluyor.

İlk etapta Sony, LG ve Denon tarafından üretilecek olan hoparlörlerin bahar aylarında kullanıcıyla buluşacağı dile getiriliyor. Diğer firmaların ise yine 2015 yılı içerisinde Google Cast destekli hoparlörlerini piyasaya sürmesi bekleniyor.

VİDEO

YORUMLAR