reklamı kapat

POPÜLER

Apple, Amerika’da akıllı telefon pazarını domine etmeye devam ediyor

9 Eylül’de yeni cihazlarını tanıtmaya hazırlanan Apple, açıklanan son rakamlarla Amerika’daki akıllı telefon pazarındaki liderliğini üstünlükle korumaya devam ediyor. Samsung, LG, HTC ve Motorola gibi rakiplerin bir hayli önünde olan Apple, Nisan-Temmuz 2015 arası pazar payını da yüzde 1,1 büyütmüş durumda.

Akıllı telefon üreticileri arasında yüzde 44,2‘lik pazar payı ile liderliğe oturan Apple’ı, yüzde 27,3 ile yakın zamanda Galaxy Note5 ve Galaxy S6 edge+ cihazlarını tanıtan Samsung takip ediyor. LG yüzde 8,7’lik bir paya sahipken Motorola yüzde 4,9, HTC ise yüzde 3,5’lik bir orana sahip. comScore‘un paylaştığı Nisan-Temmuz 2015 raporunun devamında ise Android kullanıcılarının yüzde 52,2’lik dilimi oluşturduğu görülüyor.

Ayrıca en çok kullanılan uygulamaları da derleyen comScore’un raporuna göre birincilik yüzde 73,3 ile Facebook‘un. Tabii bu oldukça tahmin edilebilir bir birincilik. Facebook’u ise Facebook Messenger takip ediyor. Listenin ilginç yanı ise yakın zamanda 900 milyon aktif kullanıcıya ulaşan WhatsApp‘in Amerika’da ilk 15 uygulama arasında kendine yer bulamamış olması.