reklamı kapat

POPÜLER

Apple Car

Apple Car otomobil projesi için kötü haberler ile bir konsept birlikte geldi

Apple, bugün bir kez daha Apple Car elektrikli otomobil haberiyle gündemde yer alıyor. Bu sefer iki farklı gelişme var.

Apple Car hatırlarsınız en son eski Tesla otomatik pilot yazılım direktörü Christopher “CJ” Moore‘un şirkete katılmasıyla gündeme gelmişti. Daha sonra 2018 yılında Apple’a “pil geliştirme sorumlusu” olarak dahil olan ve çalıştığı alan spesifik olarak Apple’ın otomobili için planlanan piller olan Soonho Ahn, şirketten ayrılmıştı.

Şirketten ve projeden ayrılan isimler arasına üç kilit kişi daha eklendi. Geçtiğimiz günlerde firmadan Eric Rogers, Alex Clarabut veStephen Spiteri ayrıldı. Bu radar, pil ve donanım uzmanı üç isim de elektrikli hava araçları geliştiren firmalara başka geçti.

Apple Car için bugün bir konsept de karşımıza çıktı. Bu direkt olarak Vanarama tarafından hazırlanan konsept, söylendiği kadarıyla Apple’ın aldığı bazı otomobil odaklı patentlere dayanıyor. Ancak Apple’ın böyle tasarıma sahip bir aracı satışa sunması çok fazla mümkün görünmüyor.

Ancak genel yapı mümkün olabilir. Yani aracın içerisinde dönen koltuklar olabilir, kokpit devasa bir ekran ile kaplanabilir. Aynı şekilde gerçek Apple Car’ın kapıları bu konseptte olduğu gibi açılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Car elektrikli otomobil için bir tarih de veriliyor

Bloomberg’in geçtiğimiz ay çıkan haberine göre araç için çıkış hedefi 2025 yılı olarak belirlenmiş durumda. Ayrıca araç hiç de standart bir yapıda karşımıza çıkmayacak gibi görünüyor. Çünkü Apple imzalı ilk tamamen elektrikli otomobil modelinin direksiyon ve pedallar olmadan yollara çıkarılacağı aktarılıyor.

Bu açıdan tamamen otonom yani sürücüsüz kontrol özelinde hazırlanan araç, yüksek ihtimalle tam bir gelecek gösterimi olacak ve sürücüyü devreden çıkararak araç içerisindeki herkesi birer yolcu haline getirecek. Araç için kendisi özel bir işlemci geliştirdiği gelen bilgiler arasında olan Apple, söylendiği kadarıyla ilk modeli genel şarj standartlarının dışına da çıkarmayacak.

Yani Apple’ın otomobili standart şarj istasyonlarında rahatlıkla doldurulabilecek. Kendisi özel şarj istasyonları kurmak istemediği için bu yolu seçen teknoloji devi, bu konuda tüketicilerden de olumlu yorumlar alacak. Apple’ın bu araç üzerinde 2014 yılından bu yana çalıştığını belirtmekte fayda var.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Firmanın kablosuz kulaklık modellerinden AirPods Max