reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple, çevre yatırımlarını fiyatlara yansıtmayacak

Dünyanın çevreye olan etkisine en çok önem veren firmalarından olan Apple, çevre yatırımlarını fiyatlara yansıtmayacak.

Apple Çevre, Politika ve Sosyal Girişimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Lisa Jackson tarafından yapılan açıklamaya göre Apple, karbon ayak izini azaltma girişimlerinin maliyetini dengelemek için fiyatları artırmıyor ve bunu ileride de yapmayı düşünmüyor. Bu elbette tüketiciler için güzel görünüyor, daha temiz bir teknoloji şirketi halini almak şu an dev firmalara çok ciddi masraflar çıkarıyor. Çevre konusuna her etkinliğinde değinen ve ürettiği enerjiden ürünlerinde kullandığı alüminyuma kadar birçok alanda sadece yenilenebilir kaynaklara yönelen Apple, geçtiğimiz aylarda ilk karbon nötr ürünlerini duyurmuştu. Bu konuda firma şunları aktarmıştı: “Tasarım ve temiz elektrik alanlarındaki yenilikler, karbon nötr olan her Apple Watch aygıtının ürün emisyonlarını yüzde 75’in üzerinde, önemli bir oranda azalttı. Bu kilometre taşı, Apple’ın tüm küresel tedarik zinciri ve ürettiği her aygıtın kullanım ömrü dahil olmak üzere, şirketin tüm aygıtlarını 2030’a kadar karbon nötr hale getirme yolculuğundaki önemli bir adımı temsil ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, 2030 hedefleri ve şirketin çevreyi korumaya yönelik daha geniş kapsamlı çalışmaları doğrultusunda tüm ürün serilerinde deri kullanımını sonlandırdı, yeni Apple Watch serisi için tümüyle lif bazlı ilk ambalajını duyurdu2 ve iPhone’da geri dönüştürülmüş malzeme kullanımını artırmaya devam etti. Şirket aynı zamanda Şebeke Tahmini3 adlı yeni bir aracı da kullanıma sundu. Bu araç, kullanıcılara şebekelerinde daha temiz elektrik olduğunda bilgi veriyor ve böylece kullanıcılar elektrik kullanacakları zamanı seçebiliyor.”

Konu hakkında, “Apple olarak, iklim değişikliğiyle mücadelede kendini kanıtlamış ve süregelen bir kararlılık sergiliyoruz. Yenilenebilir enerjiye ve düşük karbonlu tasarımlara odaklanarak emisyonların azaltılmasında şimdiden sektör lideri sonuçlara ulaştık ve hızımızı azaltmadan bunu yapmaya devam edeceğiz.” diyen Apple Çevre, Politika ve Sosyal Girişimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Lisa Jackson sözlerini şöyle sürdürmüştü: “Dünyanın en popüler saatini karbon nötr yapma hedefimizde önemli bir kilometre taşına ulaştık ve bu önemli alanda yenilikler yapmaya devam edeceğiz.”

Apple sözü yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER